Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Turystyka

21sie2007

REGULACJA MŁYŃSKIEJ STRUGI POSUWA SIĘ DO PRZODU

Prace na rzece Młyńska Struga wkroczyły w ostatni etap
Prace na Młyńskiej Strudze trwają już cały rok i nie wszyscy wiedzą jaki efekt końcowy zostanie osiągnięty. Budowniczym przeszkadza ciągły wysoki stan wody na jeziorze i rzece. W celu przeprowadzenia obecnych prac należy obniżyć poziom wody poprzez zagrodzenie jej koryta i utrzymanie na rzece jedynie przepływu tzw. biologicznego. Ale to z kolei powoduje podtapianie łąk w Kałtkach.

Na prawym brzegu rzeki, na zatopionych metalowych kaszycach z kamieniami jest obecnie wykonywany betonowy murek oporowy, który od strony rzeki zostanie później obłożony kamieniem. Dzięki temu, w przyszłości, gdy poziom rzeki zostanie przywrócony do wymaganego poziomu (ok. połowy wysokości murku), płynący kajakiem będzie miał ładny widok umocnionego brzegu.

Oczywiście wysoka burta uniemożliwi zejście i wejście do wody w tym celu zostaną zbudowane dwie pochylnie, które umożliwią wodowanie łódek i kajaków do rzeki. Będą one umieszczone na końcu ulicy Ogrodowej (koło strażnicy OSP) i na końcu ulicy Piwnej. Dzięki temu zostanie zapewniony dojazd do rzeki i możliwość rozładunku i załadunku łódek, kajaków na przyczepy.

Oprócz tego na brzegu zostaną pobudowane cztery zejścia-schodki, które umożliwią zejście do wody. Będą one umieszczone pod lasem, niedaleko mostku koło cmentarza i dwa w parku.

Przez rzekę będzie można przejść po nowej kładce leżącej naprzeciw cmentarza. Celem jej jest skrócenie dojścia z centrum Starych Juch do dworca PKP i na osiedle za rzeką. Mostek już teraz jest użytkowany, należy jedynie poprawić wejście na niego poprzez podniesienie gruntu.

Zakończenie prac przewidziano jeszcze w bieżącym roku.

Autor: Jarosław Franczuk