Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

28cze2011

ROLNICY NA WYCIECZCE POKAZOWO-SZKOLENIOWEJ

Pod koniec maja 2011 roku Radny Kazimierz Waszkielewicz, jako przewodniczący komisji ds. rolnictwa, agroturystyki i gospodarki komunalnej, zorganizował wycieczkę pokazowo-szkoleniową dla rolników z Gminy Stare Juchy.
Grupa hodowców bydła mlecznego i mięsnego wyjechała ze Starych Juch klimatyzowanym autokarem do Firmy Agrocentrum Sp. z o.o. Zakładu Produkcyjnego Wytwórni Pasz w Kałęczynie k. Pisza, gdzie czekał na nich słodki poczęstunek oraz kawa i herbata. Po krótkiej rozmowie z pracownikami Firmy grupa rozpoczęła zwiedzanie zakładu od laboratorium poprzez magazyny wyrobów gotowych, zakład i linie produkcyjne, a kończąc na dziale załadunku paszy luzem. Wycieczkę przywitali i oprowadzili dyrektor ds. utrzymania ruchu Piotr Nerkowski oraz dyrektor ds. doradztwa żywieniowego Piotr Szybiński.

Gospodarstwo Rolne w Stradunach, którego właścicielem jest Pan Adam Pietruszyński, było kolejnym miejscem, które zwiedzili rolnicy z Gminy Stare Juchy. W gospodarstwie utrzymywane jest dziś ponad tysiąc sztuk bydła z czego blisko pięćset to krowy mleczne. Średnia wydajność roczna krów to 10 450kg mleka. Gospodarstwo korzysta z produktów i doradztwa Agrocentrum Sp. z o.o. Paszą dominującą jest tutaj Pmr 21, a z pasz białkowych wykorzystywane są nowoczesne koncentraty bilansowane aminokwasowo (koncentrat Millkor) dla poprawy ilości białka w mleku. Zaznaczyć tu trzeba, że jest to stado dosyć młode ponieważ większą cześć stanowią pierwiastki i krowy w 2 laktacji.

Po zakończeniu zwiedzania grupa udała się na obiad do Karczmy Mazurskiej w Oraczach k. Ełku. W międzyczasie Wójt Gminy Stare Juchy Ewa Jurkowska-Kawałko wręczyła puchary dla hodowców bydła mlecznego z Gminy Stare Juchy, których bydło osiągnęło najlepszą wydajność mleczną w wieloletniej hodowli:

I miejsce - Józef Gazowski

II miejsce - Kazimierz Waszkielewicz

III miejsce - Wiesława Koronkiewicz

Wyróżniono również gospodarstwo Pana Kazimierza Waszkielewicza jako III pod względem największej produkcji mleka wśród gospodarstw rodzinnych w powiecie ełckim w 2010r.

Po posiłku przedstawiciele Firm: Agrocentrum Sp. z o.o., AdiFeed Sp. z o.o. oraz Agrodoradca Henryk Murawski dostarczyli zgromadzonym rolnikom cennych informacji na temat oferowanych produktów, praktycznych porad dotyczących zastosowania produktów oraz doradzali w zakresie żywienia i hodowli zwierząt.

Serdeczne podziękowania dla sponsorów wycieczki:

Agrocentrum Sp. z o.o. Zakładu Produkcyjnego Wytwórni Pasz w Kałęczynie

AdiFeed Sp. z o.o.

Agrodoradca Henryk Murawski

Firma AGROCENTRUM została założona 1 lipca 1992 roku. W tym właśnie roku trzech udziałowców zakupiło mieszalnię pasz od Gminnej Spółdzielni w Kolnie. Przez okres 6 miesięcy zmodernizowano zakład i przystąpiono do produkcji pierwszej paszy. W roku 1993 nastąpiła zmiana właścicieli firmy. Udziałowcami spółki zostali Stanisław Pietruszyński i Waldemar Modzelewski, którzy obecnie tworzą Zarząd firmy.

Firma AGROCENTRUM jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, wyłącznie z kapitałem polskim. Obecnie w skład firmy wchodzą wytwórnie pasz i magazyny zbożowe.
Początkowa produkcja pasz w Kolnie wynosiła 300 ton miesięczne. W wyniku modernizacji zakładu i wprowadzeniu trzyzmianowej produkcji w roku 2002 zakład zwiększył wydajność do 7 tys. ton miesięcznie.

Bardzo dobra jakość mieszanek paszowych spowodowała wzrost sprzedaży przekraczający możliwości produkcyjne zakładu w Kolnie. Udziałowcy firmy podjęli decyzję o budowie nowego zakładu. Ze względów strategicznych Wytwórnię Pasz zlokalizowano w Kałęczynie k/Pisza. Na terenie kilku hektarów w ciągu dwóch lat powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów produkcyjnych, wyposażony w światowej klasy urządzenia duńskiej firmy Matador. W 2003 roku ruszyła produkcja nowych mieszanek paszowych. Zakład posiada trzy linie produkcyjne, z możliwością produkcji 24 tys. ton miesięcznie paszy dla drobiu, trzody chlewnej i bydła.

Firma AGROCENTRUM w ciągu 19 lat swojego istnienia zbudowała silną pozycję na wymagającym rynku paszowym dzięki budowaniu trwałych powiązań z dostawcami surowców i naszymi klientami w myśl zasady, że doskonała współpraca zapewni wspólny sukces hodowlany oraz finansowy.

Więcej informacji o Firmie można dowiedzieć się na stronie internetowej: www.agrocentrum.pl

AdiFeed jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością działającą na rynku paszowym od lutego 2007 roku. Zadaniem AdiFeed jest oferowanie wysokiej jakości dodatków paszowych oraz serwisu żywieniowego i technicznego renomowanych koncernów światowych na terenie Polski, jak również krajów ościennych. Celem firmy jest zagwarantowanie profesjonalnego serwisu na najwyższym poziomie zaczynając od doradztwa żywieniowego, poprzez logistykę, po montaż urządzeń do dozowania płynnych dodatków paszowych.

Więcej informacji o Firmie można dowiedzieć się na stronie internetowej: www.adifeed.com

Autor: Anna Waszkielewicz