Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

28paz2013

SARAH HOUGHTON

SPOTKANIE Z AMERYKAŃSKĄ BIBLIOTEKARKĄ - WOJWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W OLSZTYNIE

W ubiegłym tygodniu 23 października 2013r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie miało miejsce inspirujące spotkanie z  Panią Sarah Houghton - amerykańską bibliotekarką, dyrektorką Biblioteki Publicznej w San Rafael w stanie Kalifornia oraz autorką jednego z najbardziej znanych i popularnych na świecie blogów dla bibliotekarzy Librarian in Black. W spotkaniu wzięło udział liczne grono bibliotekarzy z województwa warmińsko-mazurskie. Gminę Stare Juchy podczas spotkania reprezentowali przedstawiciele samorządu, organizacji pozarządowych oraz biblioteki gminnej.
Pani Houghton zaprezentowała kilkanaście wybranych bibliotek działających w Stanach Zjednoczonych i wyróżniających się pod względem innowacyjnych działań wśród swojej społeczności. Przedstawione działania były bardzo ciekawe, ale i też w opinii polskich bibliotekarzy abstrakcyjne i niemożliwe do zrealizowania w naszym społeczeństwie. Na przykład przy jednej z bibliotek utworzono wypożyczalnię narzędzi (klucze, wiertarki, piły…), która stanowiła część biblioteki i do wypożyczenia np. klucza francuskiego służy również karta biblioteczna. Czy to byłoby możliwe do zrealizowania w Polsce? Na pewno jest to kwestia dyskusyjna.
Niestety w Polsce ciągle spotykamy się ze stereotypem, że biblioteka służy tylko do wypożyczania książek. Biblioteka poza tradycyjną formą powinna tworzyć ofertę zgodną z potrzebami lokalnej społeczności. Nie może tego jednak robić bez aktywnego udziału mieszkańców.  W związku z tym chcielibyśmy zaprosić Państwa do podzielenia się cennymi dla nas wskazówkami dotyczącymi oferty Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Juchach. W bibliotece ustawione zostało „pudełko z pomysłami” do którego można wrzucić kartkę z własną propozycją działań. W pewnej amerykańskiej bibliotece pomysł bardzo się sprawdził i biblioteka stała się jeszcze bardziej potrzebna swoim mieszkańcom. W związku z realizacją przez naszą bibliotekę Programu Biblioteka + zmieni się również oferta biblioteki pod kątem księgozbioru, utworzone zostaną nowe działy i tym samym czytelnik będzie mógł wypożyczyć nie tylko książkę w tradycyjnej formie, ale również audiobook, dokument elektroniczny, a nawet film. Zachęcamy, aby „pudełko z pomysłami” zapełniło się również  propozycjami konkretnych tytułów, które z czasem będą do Państwa dyspozycji.

Gminna Biblioteka Publiczna na czas remontu mieści się w lokalu przy ul. Mazurskiej 2 w Starych Juchach (dawne GCI).
Godziny pracy
Poniedziałek, wtorek 8.00 – 16.00
środa, czwartek, piątek 12.00 – 20.00
 

Autor: Beata Klaus-Gramacka