Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

7paz2014

SENIORZY W AKCJI W GMINIE STARE JUCHY PGR

„PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis”.

Gmina Stare Juchy,  Wsie Rogalik, Skomack Wielki, Stare Juchy i inne – to miejsca jakie chcemy odwiedzić realizując działania w ramach finansowanego działania SENIORZY W AKCJI.  Wsie te zamieszkałe są w większości przez danych pracowników PGR-ów, który został utworzony w latach 50- tych ubiegłego stulecia. „Stolicą” ówczesnego obszaru PGR była wieś Rogalik. W tej miejscowości do tej chwili żyje największe skupisko ludzi pracujących w dawnym PGR – ach. 

Mijają lata, pamięć zaciera wydarzenia. W projekcie chcemy uchwycić wspomnienia ludzi, którzy byli związani z PGR –em założonym na terenie Gminy Stare Juchy. Chcemy,  aby powstała galeria wspomnień zarówno pozytywnych jak i negatywnych. Niech będzie to album losów ludzkich – bez ich oceny.

 

W projekcie udział biorą dwie grupy wiekowe. Seniorzy, czyli Ci co opowiedzą o swoich losach i przeżyciach i ich rodziny oraz młodzi wolontariusze, którzy przejmą rolę reporterów utrwalających te wspomnienia. W wyniku wspólnej pracy powstanie: folder, krótka relacja filmowa oraz filmik animowany. Na zakończenie w każdej z tych miejscowości odbędzie się spotkanie integracyjne na którym zostanie przedstawiona krótka inscenizacja teatralna- scena z życia w czasach pracy w PRG oraz zostaną rozdane foldery –opowieści PGR.

 Już pierwsze działania za nami. Zrobiliśmy rekonesans na terenie Skomacka Wielkiego. Po wizycie w świetlicy wiejskiej dowiedzieliśmy się do kogo możemy się udać i z kim rozmawiać. Pani Krystyna Gazowska przyjęła nas bardzo gościnnie i z wysłuchaliśmy ciekawych opowieści. Na ten dzień ( (25.09.2014r). zaplanowaliśmy 2 wizyty, ale okazało się, że  tak długo zagościliśmy u Pani Krystyny, że koleją wizytę musieliśmy przełożyć na inny termin.

 Osoby zaangażowane w realizację  projektu: Marta Słuchocka – koordynator projektu oraz osoba wspierająca działania warsztatowe. Przygotuje z młodzieżą filmik animowany. oraz warsztat integracyjny dla obu grup. Będzie uczestniczyć w nagrywaniach wspomnień. Od 3 lat Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Starych Juchach współpracujący ze wszystkimi instytucjami organizacjami z terenu Gminy Stare Juchy. Wcześniej pracownik biurowy od 2007r.  Koordynator wielu projektów realizowanych przez GOK i Stowarzyszenia. Wykształcenie wyższe. Zarządzanie – Administrowanie i Organizowanie.  Opiekun wycieczek, Animator kultury.

 Krystyna Pilawska – Wiercińska – instruktor teatralny z wykształceniem wyższym. Radek Nowacki –fotoreporterskich Paulina Nowacka - ILUSTRATOR, GRAPHIC DESIGNER. Przygotuje nam i opracuje formę folderu z opowieściami z czasów PGR-ów.,  Teresa Gołdowska – księgowa. Nazwa organizacji/ instytucji składającej wniosek:

 Realizator zadania: Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach

Tytuł projektu: „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis”

kwota dotacji: 10 800,00 zł

wkład niefinansowy:  1500,00 zł

wkład własny finansowy:  1000,00 zł

Projekt „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis” dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.

 Termin realizacji 20 września  2014r. -30 czerwca 2015r.