Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

26cze2010

SOBÓTKA W STARYCH JUCHACH

OBCHODY DNIA OJCA I NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ
W środę 23 czerwca 2010r. świętowaliśmy Dzień Ojca oraz obchody Nocy Świętojańskiej. Każdego roku obchodzimy Dzień ojca. Jest to dzień, w którym okazujemy szacunek dla ojców, również 23 czerwca w okresie przesilenia letniego obchodzona jest od wieków Noc Świętojańska. Wigilia (czyli noc poprzedzająca dzień 24 czerwca) to dzień, w którym poganie czcili dwa potężne żywioły - ogień i wodę. Najważniejsze obrzędy związane były z rozpalaniem ognia i zanurzaniem się w wodzie. Tak właśnie obrzędowo zaczynało się lato.

W Starych Juchach lato witaliśmy wietrzną i pochmurną pogodą. Obchody Dnia Ojca i Nocy Świętojańskiej rozpoczął przejazd Korowodu Kupały spod Gminnego Ośrodka Kultury w Starych Juchach na stadion.

Podczas “Sobótki” odbyło się wiele ciekawych konkursów dla dzieci i tatusiów oraz pokaz strażacki.

W jury konkursów zasiadły:

- Marta Słuchocka

- Anna Waszkielewicz

- Honorata Pawłowska

Jako pierwszy ogłoszono konkurs na najpiękniejszy wianek, do którego zgłosiło się siedem panien. Najpiękniejsze wianki uplotły: Zuzia Buraczyk, Patrycja Fiedorczyk oraz Ada Cieplińska i Dominika Adamiec. Pozostałe osoby otrzymały wyróżnienia.

Nagrodzono również tradycyjne wianki uplecione przez Panie z Zespołu “Mazury” tj. prace Pani Ptak, Pani Moszczenko oraz wianek Pani Lachowicz. Po rozstrzygnięciu konkursu wszyscy zgromadzeni przeszli korowodem na plażę w Starych Juchach, gdzie panny puszczały z pomostu na wodę wianki, a tatusiowie (bądź opiekunowie) wyławiali je. Jako pierwszy wianek wyłowił Wojciech Hrubczyński, który jak mówi tradycja zanurzył się w wodzie po pas. W następnej kolejności wianki wyłowili: Rafał Krawczyk i mama Zuzi Buraczyk. W okresie wakacji wiele osób korzysta z naturalnych akwenów wodnych nie zdając sobie sprawy, że to potężny żywioł, który jest groźny, jeśli korzysta się z niego nierozważnie. Z tego też względu Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Juchach zorganizowała pokaz, który ma być przestrogą dla wszystkich, którzy kochają wodę, ale nie pamiętają, że jest ona jednym z trzech najgroźniejszych żywiołów. Po pokazie umiejętności strażackich zgromadzeni na plaży przeszli na stadion, gdzie nastąpiła dalsza część imprezy. Wysłuchaliśmy kilka utworów o Jaśku wykoane przez Zespół "Mazury" oraz "Wesołą Trójkę". Odbyły się kolejne konkursy:

- “portret taty”, który wygrali kolejno: Piotr Malinowski, Katarzyna Pietrzyk i Marlena Fiszer. Wyróżniono również prace Wojtka Bogdanowicza oraz Joanny Pawłowskiej,

“Przewijanie bobasa” przez tatusiów wzbudziło wiele emocji wśród zgromadzonych osób. Najszybciej zmienił pieluchę bobasowi Pan Słomski (jak widać dziadkowie też potrafią zmienić pieluchę nawet szybciej niż tata). Zaraz po nim przewijanie zakończył Rafał Krawczyk i Mariusz Malinowski. Konkurs ”wiersz o tacie” dla dzieci wygrały: Zuzia Malinowska, Marta Malinowska oraz Zuzia Jaszczurowska. Przyznano również wyróżnienia dla Wiktorii Słuchockiej, Agnieszki Mioduszewskiej oraz Paulinie Klapa.

Kilka wierszy napisanych przez dzieci dla swoich tatusiów prosto z serca:

“Mój tata jest dobry i silny.

Kocham go najbardziej ze wszystkich.

Trudno mi jest kiedy Ciebie

nie ma gdy jestem w potrzebie.”

“Tato kocham cię nie tylko w lato.

Jesteś wielki i tyle.

Superman i tyle.

Tato KOCHAM CIĘ!

Ty jesteś moim tatą na całe życie.

Tato kocham Cię.”

“Upływa dzień za dniem,

A ty wciąż jesteś moim ojcem.

Pragnę patrzeć jak się śmiejesz

I jak ronisz smutku łzy.

Uwierz proszę że istniejesz tylko ty.”

Po wręczeniu nagród dorośli i dzieci ruszyli do pobliskiego lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci. Pod paprocią dorośli tj. Ewa Buraczyk i Rafał Krawczyk znaleźli butelkę szampana a dzieci - Piotr Krawczyk znalazł czekoladę.

W czasie imprezy dzieci korzystały z kilku atrakcji oraz mogły zakupić popcorn. Na uczestników “Sobótki” czekała ciepła herbata, którą zapewnił Gminny Ośrodek Kultury.

W szczególności dziękujemy OSP w Starych Juchach, Zespołowi "Mazury" oraz Państwu Rogowskim za pomoc w organizacji Sobótki.

Pragniemy też zaprosić wszystkich na kolejną imprezę dn. 17 lipca 2010r. (sobota)

pod tytułem “Bezpieczny czas wakacji”

Autor: Anna Waszkielewicz