Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

24kwi2013

"ŚPIEWAJĄCA BIBLIOTEKA" - spotkania autorskie

„SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE – Światowy Dzień Książki”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to  ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, oficjalnie w wielu krajach obchodzone jest 23 kwietnia. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Juchach, jak każdego roku obchodzi święto wspólnie z najmłodszymi czytelnikami. W tegorocznych obchodach udział wzięli uczniowie klas I,II,III oraz trzy grupy przedszkolne z miejscowej szkoły. Spotkania z książką miały charakter muzyczno-literacki i poprowadzone zostały przez bajkopisarkę i ilustratorkę Panią Edytę Zarębską wspólnie z Panem Robertem Zarębskim. Dzieci wysłuchały opowiadań o „małej Edytce, która chciała zostać pisaczką” oraz opowieści o „Babci Gruni”. Zaprezentowana przez Pana Roberta interpretacja bajki „Ciekawskie Myszki” wywołała salwy śmiechu i tym samym uczestnicy mogli przekonać się, że również książka może dostarczyć wiele radości. Spotkania miały przede wszystkim charakter interaktywny, dzieci odpowiadały na pytania i wzięły udział w zabawie z ilustracją. Zwieńczeniem było wspólne śpiewanie piosenki o bibliotece pt. „Mądra rzeka”. Najmłodsi otrzymali w prezencie książeczki do czytania. Natomiast na pozostałych w bibliotece czekają kolorowanki z autografem autorki.

Książeczki w prezencie od biblioteki z okazji obchodów Święta Książki otrzymują także mali czytelnicy, którzy wypożyczą książki do końca tygodnia, czyli do 26 kwietnia.
Uczniowie klas IV, V i VI ZSS w Starych Juchach mogą jeszcze do 26 kwietnia składać prace pt. „Biblioteka moim miejscem” (regulamin jest dostępny na stronie www.stare-juchy.pl oraz w bibliotece). Nagrodami w konkursie są talony do zrealizowania w księgarni.

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do odwiedzania biblioteki.


poniedziałek, wtorek 8.00 – 16.00
środa, czwartek, piątek 12.00 – 20.00


Współczesna biblioteka poza tradycyjną rolą jest miejscem spotkań i ciekawych inicjatyw. Wszyscy mieszkańcy powinni mieć wpływ na ofertę swojej biblioteki, pragniemy sprostać Państwa oczekiwaniom, ale zachęcamy również do zgłaszania propozycji pod adresem bibliotekastarejuchy@wp.pl lub bezpośrednio w bibliotece w godzinach jej pracy.


Obchody Światowego Dnia Książki możliwe były dzięki dofinansowaniu w ramach Grantów Gminy Stare Juchy 2013 projektu pt. „SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE – Światowy Dzień Książki”. Środki pozyskało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Starych Juchach.
 

Autor: Beata Klaus-Gramacka