Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

25kwi2015

SPOTKANIE PO LATACH

Byli pracownicy byłych „pegeerów” spotkali się w Sali widowiskowej Biblioteki Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy.

W czwartek, 23 kwietnia br. odbyło się drugie spotkanie uczestników projektu „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis”. Przypomnijmy, że projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Autorem projektu i główną prowadzącą jest Krystyna Pilawska-Wiercińska.

Czas realizacji projektu zbliża się do końca. Osoby pracujące przy projekcie przeprowadziły szereg wywiadów z osobami, które pracowały w dawnych PGR-ach. Wywiady były rejestrowane na kamerze i fotografowane. Końcowym produktem ma być albym z wywiadami, zdjęciami oraz film.

W gminie Stare Juchy nie brakuje osób, które chętnie uczestniczyły w projekcie, gdyż i ilość osób i rodzin, które swój byt związały z „pegeerami” było bardzo dużo. Są przecież całe miejscowości i osiedla niegdyś uzależnione od dawnych gospodarstw rolnych. Ich upadek spowodował utratę pracy i źródła dochodu. Przez kilkadziesiąt lat rodziny mieszkające w miejscowościach: Skomack Osada, Grabnik Osada czy Rogalik znajdowały zatrudnienie jako robotnicy rolni do prac nie wymagających nadzwyczajnych umiejętności jak i wymagających uprawnień. Chociażby traktorzystów, kombajnistów, mechaników. Przedsiębiorstwo starało się dbać o pracowników zapewniając mieszkanie, przedszkole, czy deputaty: mleko, ziemniaki. Nic dziwnego więc, że uczestnicy spotkania, dziś już emeryci, z rozrzewnieniem wspominali stare czasy. Jak stwierdziła K. Wiercińska oceniając temperaturę spotkania: „To, czego byliśmy świadkami nie można opisać jednym zdaniem. Otóż po wielu latach spotkali się ludzie, którzy razem pracowali w PGR-rach. Były uściski i łzy wzruszenia

Uczestnicy obejrzeli zwiastun filmu, który zostanie zmontowany oraz pokaz slajdów. Uczestnicy wspólnie śpiewali (głównie panie), a panowie rysowali stare maszyny rolnicze.

Osoby zaangażowane w realizację  projektu: Marta Słuchocka – koordynator projektu, Krystyna Pilawska–Wiercińska – autorka projektu, Radek Nowacki –fotografia, Paulina Nowacka – ilustrator, Bartosz Gazowski – kamerzysta.

Realizator zadania: Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach

 „PGR czyli Praca, Galimatias, Rozstanie – Laudamus veteres, sed nostris utimus annis” Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko -Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. Okres realizacji zadania 20.09.2014 – 30.06.2015r.

 

 

 

 

Autorzy fotografii: Radosław Nowacki, Adrian Milewski, Przemysław Gromadzki

Autor: Jarosław Franczuk