Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

27sie2019

STARE JUCHY GOŚCIŁY GWIAZDĘ PÓŁNOCY

Drugi rok z rzędu w Starych Juchach ścigali się zawodnicy z całej Polski, rywalizując w ramach Gwiazdy Północy. To etapowa impreza sportowa organizowana przez kolarskiego mistrza Polski Cezarego Zamanę.

Gwiazda Północy to czterodniowe wydarzenie, podczas którego miłośnicy rowerowej jazdy każdego dnia pokonują inną, pełną wyzwań trasę opracowaną przez Cezarego Zamanę. Wszystkie ścieżki prowadzą po warmińsko-mazurskich okolicach, co sprawia, że Gwiazda Północy jest nie tylko dopracowanym w najdrobniejszych detalach sportowym przeżyciem – ale również znakomitą promocją Krainy 1000 Jezior.

Zawodniczki i zawodnicy zameldowali się w Starych Juchach w sobotę 17 sierpnia, po dwóch dniach ciężkiej przeprawy, jaką były bez wątpienia etapy w Ełku. W Starych Juchach czekała na nich równie wymagająca trasa, będąca jednocześnie trzecim etapem całej Gwiazdy Północy. Warto wspomnieć, że na linii startu zameldował się zastępca wójta gminy, Piotr Bobrowski.

Sobotnia trasa w Starych Juchach to trudne skarpy przy jeziorach, trawersy po zarośniętych trawą zboczach czy techniczne i pełne kolein odcinki na polach i w borach. Kolarkom i kolarzom sprzyjała typowa wakacyjna pogoda. Umożliwiła ona startującym czerpanie jeszcze większej przyjemności z jazdy po typowo mazurskich krajobrazach.

Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali na dwóch różniących się między sobą poziomem trudności oraz długością dystansach: Fit i ½ Pro. Zwycięzcy byli wyłaniani w licznych kategoriach wiekowych. Osobną klasyfikację stworzono dla mieszkańców Starych Juch, by spośród nich wyłonić najlepszą rowerzystkę i rowerzystę.

Dużo radości z imprezy miały także dzieci. Specjalnie dla nich zorganizowano Gwiazdkę Północy – czyli darmowe zawody rowerowe na bezpiecznych, ale emocjonujących trasach. Pociechy ścigały się z podziałem na płeć i wiek, a także przy obowiązkowym dopingu swoich opiekunów.

Dzięki wypracowanym relacjom z Urzędem Gminy Stare Juchy, peleton Gwiazdy Północy mógł ścigać się w świetnej atmosferze. Ze swojego zadania znakomicie wywiązała się Komenda Powiatowa Policji, która wraz z pochodzącymi ze Starych Juch ochotniczymi strażami pożarnymi zapewniła zawodnikom najwyższy poziom bezpieczeństwa To wszystko sprawiło, że Gwiazda Północy pod kątem sportowym dopracowana jest pod każdym względem, niosąc startującym w niej zawodnikom nieprzeciętną satysfakcję.

„Tegoroczną edycję Gwiazdy Północy, w tym także etap w Starych Juchach, uznaję za udaną. Po raz kolejny spełniłem najważniejszy dla mnie cel, czyli pokazałem, jak wielki potencjał dla fanów MTB i w ogóle jazdy na rowerze kryje się w Ełku i jego okolicach” – podsumowuje dyrektor sportowy Gwiazdy Północy, Cezary Zamana. „Kolejny rok z rzędu zawodnicy ścigali się na zaskakujących trasach, zaglądają w coraz to nowsze zakątki Warmii i Mazur i przez cztery dni cieszą się tym, co ta kraina ma im do zaoferowania” – dodaje rodowity ełczanin, który po zakończeniu swojej pięknej kariery sportowca nie zapomniał o miejscu swoich pierwszych treningów.

Kolejne wielkie ściganie się w Starych Juchach – już za rok.

Autor: Zamana Group