Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Sport

15cze2015

STARE JUCHY NA DWÓCH KÓŁKACH

Gmina Stare Juchy przystąpiła do Narodowego Projektu Rozwoju Kolarstwa. Udział w nim wezmą uczniowie IV-VI klasy szkoły podstawowej.

„Miło mi poinformować mieszkańców Starych Juch, że uczniowie naszej szkoły będą mieli zorganizowane zajęcia kolarskie – mówi Wójt Ewa Jurkowska-Kawałko. – Nasza gmina przystąpiła do Projektu Rozwoju Kolarstwa. Szczególnie, że w projekcie uczestniczy zaledwie 61 miejscowości w Polsce.”

Program ten działa już w niektórych miejscowościach już w ubiegłym roku, w bieżącym powołane zostaną kolejne szkółki. Program polega na zakupie 15 rowerów, ubiorów wraz z butami oraz opłaceniu szkoleniowca. Zajęcia dla chętnych uczniów z klas IV-VI są już prowadzone dwa razy w tygodniu. Rowery niedługo dotrą do naszej miejscowości, gdyż program dopiero jest wdrażany.

Zajęcia, zgodnie z wymogami projektu, muszą odbywać się pod okiem wykwalifikowanego trenera i klubu kolarskiego. Taką opiekę nad dziećmi sprawuje Waldemar Grygo Prezes Ludowego Uczniowskiego Klubu Kolarskiego „PRIM”. Gmina w projekcie ponosi jedynie niewielką część kosztów, bo tylko 5,5 tysiąca złotych.

Uczniowie już w tym roku będą brać udział w mistrzostwach Polski szkółek w kolarstwie szosowym, MTB i torowym na krytym torze kolarskim w Pruszkowie.

„Szczególni chciałabym podziękować Panu Waldemarowi Grygo, za to, że osobiście poparł nasz projekt na szczeblu centralnym, zapewniając, że dzieci i młodzież ze Starych Juch ma zadatki na osiągnięcie sukcesów – dodaje Wójt Ewa Jurkowska-Kawałko.

Waldemar Grygo twierdzi, że gdy tylko pojawiła się wizja Projektu Rozwoju Kolarstwa pomyślał o Starych Juchach, gdyż pamiętał o kilku zawodnikach, którzy mieli duży talent kolarski i trenowali w dawnym klubie kolarskim „PRIM-EŁK”.  „Jednym z nich był Arkadiusz Skutnik. – Przypomina sobie W. Grygo. – Może wychowamy w Starych Juchach godnego następcę sław kolarskich?”.

Waldemar Grygo – trener kolarski, Prezes LUKK „PRIM”. Wychowawca sław kolarskich: Jana Wiejaka, Cezarego Zamany i Tomasza Bukowskiego.

Autor: Jarosław Franczuk