Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Stowarzyszenia

12maj2009

STRAŻACKIE ŚWIĘTO i 510-LECIE KALINOWA

Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Kalinowie
W dniu 09.05.2009 w Kalinowie o odbyły się powiatowe obchody Dnia Strażaka, które rozpoczęły się mszą świętą o godzinie 12.00 w miejscowym kościele. Następnie kolumna złożona ze sztandarów jednostek OSP i JRG z Powiatu Ełckiego i delegacji członków tych jednostek, wśród których byli ochotnicy z Grabnika i Starych Juch wraz z sztandarem, udali się na boisko szkolne ma którym odbył się uroczysty apel podczas którego odczytano życzenia dla strażaków, wręczono awanse i udekorowano odznaczeniami wielu strażaków ochotników i straży państwowej.

Za swą działalność bojową i wszelaką pomoc by wszystkim żyło się bezpiecznie w śród wyróżnionych Brązowym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa znaleźli się członkowie OSP Stare Juchy: Justyna Rogucka, Tomasz Rogucki, Wojciech Wendland, Łukasz Szady.

Po apelu odbyły się pokazy młodzieżowych drużyn pożarniczych z gminy Kalinowo, które od dłuższego czasu przygotowują sie do zawodów wojewódzkich. Warto pamiętać, że młodzieżowa drużyna pożarnicza z Kalinowa zajęła już pierwsze miejsce w województwie przed dwoma laty i wszyscy chcą ten sukces powtórzyć, a być może powalczyć też na szczeblu krajowym.

Po uroczystościach strażackich rozpoczął się Piknik Rodzinny z okazji 510-lecia Kalinowa. Mieszkańcy i goście mogli zwiedzać przygotowane stoiska z wyrobami ludowymi i metaloplastyką. Z zaciekawieniem przyglądano się pokazowi przygotowanemu przez stowarzyszenie z Żytkiejm, w trakcie którego poazywano metody ręcznego prania przy pomocy kijanek i tary oraz maglowania.

Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko przekazała Wójtowi Andrzejowi Bezdzieckiemu ozdobny chleb z życzeniami dla mieszkańców z okazji ich święta.

Wystąpiły też wieczorem zespoły "Trema", w którym po 25 latach spotkali się dawni przyjaciele, którzy zagrali stare przeboje. Gwiazdą wieczoru był zespół “Druga Maryla Show”.

Na placu za domem kultury odbyła się zabawa taneczna w dyskotekowym rytmie.

Autor: Łukasz Szady&Jarosław Fran