Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

26lis2019

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Kultowa zabawka ma swoje święto. Biblioteka - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy do wspólnych obchodów Święta Pluszowego Misia zaprosiła przedszkolaki.

Wczoraj w Bibliotece wraz z dziećmi z przedszkola obchodziliśmy „przytulne” święto: Święto Pluszowego Misia. Podczas spotkania były zabawy z misiem, tańce z misiem, niespodzianki dla misia, a ponieważ rozwijamy w dzieciach zamiłowanie do czytelnictwa święto to było wspaniałą okazją do prezentacji mniej i bardziej znanych niedźwiadków z książek, które na co dzień można wypożyczyć w Bibliotece. Przybliżyliśmy przedszkolakom sylwetki Misia Paddingtona, Misia Uszatka, Kubusia Puchatka nie trzeba było specjalnie przedstawiać, ciekawość wzbudził miś Colargol. Dzieci poznały również inne misie będące bohaterami wierszyków, bajek i opowiadań dla dzieci.
Dzień Pluszowego Misia to stosunkowo młode święto, bo obchodzone jest od 2002 r., kiedy to ulubiona maskotka dzieci na całym świecie obchodziła swoje setne urodziny. Pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się w 1902 roku od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Zainspirowany tym wydarzeniem stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.
Pluszowy miś stał się kultową zabawką. Choć minęły setki lat i powstają coraz bardziej nowoczesne zabawki, to pluszowy miś bywa wciąż największym przyjacielem
Zajęcia przygotowały i poprowadziły:
Iwona Malinowska i Karolina Kostko

Autor: Iwona Malinowska