Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

20mar2015

TAK CZY NIE STREFIE CISZY NA JEZIORZE JĘDZELEWO

Wójt Gminy kieruje do mieszkańców pytanie dotyczące strefy ciszy na jeziorze Jędzelewo.

Z lewej strony ekranu znajdziecie Państwo sondaż dotyczący utrzymania strefy ciszy.

Poszukujemy cały czas szans rozwojowych naszej miejscowości. Poszukujemy nowych obszarów i specjalizacji dla rozwoju turystyki. Naszym atutem jest duża ilość jezior. Nie są to duże akweny, nie są więc wykorzystywane przez żeglarzy.

Jeziora zajmują blisko 10% powierzchni gminy. Dzisiaj wszystkie są objęte strefą ciszy, która została ustanowiona uchwała Rady Powiatu w Ełku. Wśród tych jezior jest Jędzelewo. Jest to jezioro które przylega do Starych Juch i Kałtek. Wydaje się, że jezioro to nie ma dużej wartości przyrodniczej. Od strony północno-wschodniej przebiega linia kolejowa, po przeciwnej wąski pas lasu oddziela jezioro od drogi powiatowej. Nad jeziorem nie ma żadnej zabudowy mieszkaniowej. Są dwa zagospodarowane miejsca: plaża w Starych Juchach oraz plaża w Kałtkach. Jest wiele argumentów zarówno za pozostawieniem, jak i zniesieniem strefy ciszy.

Za pośrednictwem gazety Dwutygodnik Mazurski oraz strony internetowej chcę skierować do Państwa pytanie, czy powinnam starać się o zniesienie strefy ciszy na jeziorze Jędzelewo. Jeśli przeważą głosy na „tak” podejmę działania mające na celu wyłączenie tego jeziora ze strefy ciszy.

Ankiety (tu do pobrania) można składać w sekretariacie Urzędu Gminy w godzinach pracy.

Autor: Jarosław Franczuk