Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Turystyka

27wrz2010

TARGI TURYSTYCZNE JUŻ ZA NAMI

W mininą sobotę na targach turystycznych gościliśmy u siebie przedstawicieli Gmin Powiatu Ełckiego, którzy zaprezentowali turystycznie swoje gminy, odbyliśmy wirtualną wycieczkę po mieście Ełku, smakowaliśmy pieczonego na miejscu sękacza, domowe wypieki, smaczne podlaskie tradycyjne wyroby wędliniarskie oraz podziwialiśmy rękodzieła lokalnych wytwórców oraz z Lipińskich i GOK-u w Kruklankach.Zaszczycili nas swoją obecnością prof. Zdzisław Preisner-podróżnik, członek światowego klubu podróżników oraz Pani Elżbieta Niedziejko- prezes SIRT.Obecny był również Starosta Ełcki- Pan Krzysztof Piłat z małżonką, który objął patronat nad wydarzeniem.O naszej pieknej Gminie opowiedziała Wójt-Ewa Jurkowska-Kawałko.
Motywacją do zorganizowania Targów Turystycznych w Starych Juchach był obchodzony na świecie od ponad dwudziestu lat Światowy Dzień Turystyki, obchodzony zawsze 27 września.Dochody z turystyki w naszym regionie stały się dla wielu właścicieli gospodarstw domowych na tyle istotne, że wielu postawiło tylko na turystykę inni jako dodatkowe źródło dochodu w budżetach domowych. Zatem warto się spotykać z "branżą" chociażby dlatego, że zawsze takie spotkania wnoszą wiele nowych zaskakujących pozytywnie propozycji, pomysłów lub bonusów.

Organizatorami targów Turystycznych była Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy- Regionalny Ośrodek Edukacyjny w Ełku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach przy współpracy z Urzędem Gminy w Starych Juchach . Jest to kontynuacja wspólnych działań na rzecz rozwoju turystyki w regionie, które wpisują się w trzecią edycję imprezy uczelnianej pn “III Biesiada Mazurska”

Patronat honorowy nad targami objął Starosta Powiatu Ełckiego -pan Krzysztof Piłat.

Na Targach turystycznych zaprezentowały się Gminy Powiatu Ełckiego. Prezentacje multimedialne oraz stoiska promujące turystycznie swoje regiony przybliżyły uczestnikom seminarium oferty turystyczne.Zwrócono uwagę jak ważna jest promocja regionu oraz wypracowanie wspólnej oferty turystycznej.Dlatego waznym bonusem dla uczestników targów jest nieodpłatne stworzenie bazy danych przez WSG w Bydgoszczy na zakładkach stron internetowych uczelni. Zważywszy fakt, iż uczelnia dba o pozycjonowanie swojej strony oraz dużą liczbę odwiedzających stronę uczelni, jest to korzystny bonus dla wytwórców usług turystycznych.Nawiązana została współpraca z Suwalską Izbą Rolniczo- Turystyczną z rękodzielnikami. Pani prezes SIRT- Elżbieta Niedziejko była pod wrażeniem bogactwa i artyzmu rękodzielników oraz stowarzyszeń, które przygotowaly smaczne wypieki.Dla mieszkańców Starych Juch zaskakującym może być, iż bardzo korzystnie został postrzeżony występ rodzimego zespołu "Mazury". Cytując wypowiedź Pani Prezes Elżbiety Niedziejko- jest to pozytywne zaskoczenie, iż repertuar zespołu stanowią popularne hity.Podobno niewiele jest zespołów wykonujących takie standardy.Rozmowy wstępne- to propozycja koncertowania na Suwalszczyźnie zespołu "Mazury".Również dziewczyny z zespołu "Kulisy 2"-Magda Sojka i Agnieszka Wawiórko swoim śpiewem zaprezentowały bogactwo kapitału jakim są niezwykłe talenty wielu młodych mieszkańców naszej Gminy.

O turystyce i produktach turystycznych naszej Gminy opowiedziała Wójt Ewa Jurkowska- Kawałko,podkreślając nie tylko piękno naszego regionu, ale również inwestycje, które zostały zrealizowane w Gminie z myślą o zrównoważonym rozwoju turystyki. Reprezentujący Urząd Miasta Ełk- Pan Kazimierz Bogusz w swojej prezentacji zaprosił uczestników seminarium na "Ekospacer do wiedzy".Pan Cezary Adam Nowek- dyrektor biura LGD z woj. mazowieckiego zaprezentował osiągnięcia tej organizacji, sposób komunikowania oraz sposoby promocji i wymiany doświadczeń poprzez udział we wszelkich wydarzeniach. W stowarzytszeniu "Razem dla Radomki" wypromowano region poprzez uprawę papryki,której produkcja siega 60% produkcji krajowej.

Gminę Kalinowo reprezentował osrodek rehabilitacyjny w Golubiu-Żabi Raj, który w niedalekiej przyszłości będzie domem dla ludzi starszych- Godne Życie.Najbardziej widowiskowo zaprezentowała się Gmina Prostki. Dlatego potwierdzamy, że Gmina Prostki jest naprawdę - "Bramą Mazur".Po tak widowiskowej prezentacji, my mieszkańcy tych dalszych Gmin Powiatu Ełckiego możemy być tylko dumni i mieć pewność,że goście zachęceni takim "wejściem" do krainy mazurskiej- napewno do nas przyjadą.

Dyrektor Lider w EGO- Pan Paweł Modrakowski przedstawił z jakiej osi i w jakim czasie można aplikować o granty na rozwój lub modernizację w dziedzinie turystyki.

Bonusem od bydgoskiej uczelni był wykład prof. Zdzisława Preisnera, który w swoim wykładzie przedstawił jak wygląda wyprawa turystyczna do Etiopii,wskazując co dla mieszkańców jest najistotniejsze.Okazją była też możliwość zakupu książek tego światowego podróżnika. Warto podkreślić, iż dostępne na wystawie książki nabyła do naszej biblioteki Pani Beata Klaus- Gramacka.

Dużym powodzeniem cieszył się pokaz pieczenia sękacza, który przeprowadziła przedstawicielka stowarzyszenia "Żytkiejmska Struga" oraz smaczne wypieki i przetwory przygotowane przez panie ze Szczecinowa i Skomacka Wielkiego. Smaczne i tradycyjnie przygotowywane wyroby wędliniarskie można było kupić z gospodarstwa "Andrzejówka"z Woli Zambrowskiej.

Organizatorzy mają nadzieję, że w przyszłym roku kolejne gminy będą gospodarzami targów turystycznych i że warto je kontynuować w naszym powiecie.

P.S. Serdecznie dziękujemy państwu Barbarze i Stanisławowi Eliaszukom za zasponsorowanie wypieków ze swojej piekarni, których mieli okazję zasmakować w przerwie kawowej uczestnicy seminarium, chwaląc je wybornie. Serdecznie dziękujemy w imieniu swoim i degustatorów!

Autor: Danuta Klimowicz