Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Turystyka

22wrz2010

TARGI TURYSTYCZNE W STARYCH JUCHACH

W dniu 25 września 2010 roku o godzinie 12.00 w Gminnym Ośrodku Kultury odbędą się Targi Turystyczne jako seminarium podsumuwujące sezon turystyczny w naszym regionie. Organizatorami targów jest WSG w Bydgoszczy-ZOD Ełk, GOK Stare Juchy wraz z UG Stare Juchy. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Powiatu Ełckiego.Podczas Targów Gminy Powiatu Ełckiego zaprezentują multimedialnie swoje oferty turystyczne, dokonując jednoczesnie podsumowania sezonu turystycznego. Wykłady poprowadzą Pani Elżbieta Niedziejko- Prezes SIRT, Pani Renata Samełko- UM Ełk oraz profesor Zdzisław Preisner.Bydgoską WSG reprezentowała będzie dyrektor ZOD Ełk- Pani dr inż. Aneta Dąbrowska.
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy- Regionalny Ośrodek Edukacyjny w Ełku oraz Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach przy współpracy z Urzędem Gminy w Starych Juchach organizują w dniu 25.09.2010 r o godz. 12.00 w budynku GOK ul. Ełcka 8, targi turystyczne. Jest to kontynuacja wspólnych działań na rzecz rozwoju turystyki w regionie, które wpisują się w trzecią edycję imprezy uczelnianej pn “III Biesiada Mazurska”

Patronat honorowy nad targami objął Starosta Powiatu Ełckiego -pan Krzysztof Piłat.

Zaproszenie zostało skierowane do podmiotów związanych z branżą turystyczną, które chciałyby zaprezentować swoją ofertę oraz do wójtów gmin powiatu ełckiego, aby poprzez ośrodki Informacji Turystycznej przygotowały prezentację oferty turystycznej swojej Gminy oraz do stowarzyszenia LIDER w EGO.

Celem targów jest wypromowanie oferty turystycznej regionu, wymiana doświadczeń, a także z okazji przypadającego w dniu 27 września Światowego Dnia Turystyki, który w tym roku będzie obchodzony w Chinach pod hasłem- “Turystyka i różnorodność biologiczna” a w naszym regionie jako podsumowanie sezonu turystycznego.

Gośćmi specjalnymi będą: Prezes Suwalskiej Izby Rolniczo- Turystycznej- Pani Elżbieta Niedziejko oraz znany podróżnik, członek prestiżowego The Explorer Club- profesor Zdzisław Preisner.

Suwalska Izba Rolniczo-Turystyczna (SIRT) istnieje od października 1991 roku jako pozarządowa organizacja non-profit. Od grudnia 2001 roku do do 2004 roku pełniła funkcję Suwalsko-Sejneńskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Obecnie SIRT zrzesza 80 podmiotów z terenu 26 gmin płn-wsch. Polski (Podlasie i woj. Warmińsko-Mazurskie)

Członkami Izby są jednostki świadczące usługi turystyczne, a w szczególności właściciele gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów z terenu Suwalszczyzny. Projekt, który obecnie realizuje SIRT to “Nieznana Europa- rozwój infrastruktury turystycznej pogranicza białorusko-polskiego w obszarze Kanału Augustowskiego i Niemna.”

Profesor Zdzisław Preisner jest członkiem polskiego oddziału the Explorer Club. Do tej pory odwiedził 111 krajów świata na wszystkich kontynentach. Uczestniczył w wyprawach naukowych na Spitsbergen i do Australii. W podróży po świecie spędził łącznie ponad 50 miesięcy, pokonując ponad 300 tysięcy kilometrów na lądzie i 750 tysięcy kilometrów w powietrzu. Zgromadzona przez profesora Z. Preisnera dotychczas dokumentacja, to 50.000 przeźroczy oraz wydawnictwa książkowe, które będzie można nabyć w trakcie targów turystycznych .

Tematem wykładu Pani Prezes Elżbiety Niedziejko jest “Turystyczna sieć współpracy Suwalszczyzna-Mazury". Profesor Zdzisław Preisner przybliży uczestnikom seminarium “ Etiopię i gorący powiew Danakilu”.

O najnowszym projekcie EGO SA w trakcie seminarium opowie uczestnikom Pani Renata Samełko z-ca Naczelnika Wydziału Strategii i Rozwoju w Urzędzie Miasta Ełk.

WSG w Bydgoszczy-Regionalny Ośrodek Edukacyjny w Ełku wszystkim uczestnikom targów oferuje bezpłatny wpis do bazy turystycznej na stronie internetowej uczelni, która jest uczelnią o największym w Polsce profilu turystycznym.

Atrakcją targów jest pokaz pieczenia sękacza przez Panie ze Stowarzyszenia Żytkiejmska Struga, stoisko z wyrobami wędliniarskimi tradycji Podlasia z gospodarstwa agroturystycznego “Andrzejówka” z Woli Zambrowskiej, prezentacja i sprzedaż wyrobów ceramicznych z GOK-u w Kruklankach oraz stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne stowarzyszeń Gminy Stare Juchy.

Autor: Danuta Klimowicz