Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

8maj2015

UWAGA NA KLESZCZE!

Tegoroczna łagodna zima sprzyja rozwojowi kleszczy i zwiększyła zachorowalność na choroby odkleszczowe. Szczególnie niebezpiecznym terenem jet obszar województwa warmińsko-mazurskiego. 


Na Placu 500-lecia w Starych Juchach ustawiono tablice informujące o zagrożeniu chorobami odkleszczowymi i o metodach przeciwdziałania zarażeniom. Łagodna, tegoroczna zima sprzyjała szybkiemu rozwojowi pajęczaków, w tym kleszczy, których okres aktywności rozpoczął się w kwietniu. Przychodnie już informują o pacjentach ukąszonych przez te pasożyty. Obcowanie z pajęczakami nie należy do bezpiecznych.
Kleszcze przenoszą boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Jak informują lekarze, do przychodni trafiają już pierwsze osoby, które zostały 
ukąszone przez te pajęczaki. Ich szybkiemu rozwojowi sprzyjała łagodna, tegoroczna zima.
Kleszcze są wyjątkowo aktywne na Warmii i Mazurach. W tym roku sanepid zanotował już 160 zachorowań na boreliozę w naszym regionie.
— Problemem województwa warmińsko-mazurskiego, z uwagi na endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, jest wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę (prawie dwukrotnie wyższy niż w kraju) i kleszczowe zapalenie mózgu (prawie sześciokrotnie wyższy niż w kraju). Najwięcej zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu rejestruje się we wschodnich powiatach województwa. Zachorowania na boreliozę rejestrowane są na terenie wszystkich powiatów – informuje kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Małgorzata Dobrzańska.
Zachęcam do zapoznania się z treścią tablic aby bronić przed zarażeniem kleszczami.
Wiedząc, gdzie i kiedy mogą na nas czyhać, starajmy się ich unikać. Skoro kleszcze najbardziej aktywne są rano i późnym popołudniem, na spacer wybieraj godziny około południowe. Chodź środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Jeśli chcesz zbierać kwiaty i zioła na polanie, to na jej środku, a nie na obrzeżach i dopiero wtedy, gdy dobrze obeschnie rosa. Pamiętaj o odpowiednim okryciu ciała czyli długich spodniach, bluzce z rękawem, czapce czy kapeluszu na głowie. Najlepiej, aby ubranie było jasne. Nie dlatego, że kleszcze nie lubią jasnych kolorów, ale żeby łatwiej je zauważyć. I koniecznie używaj preparatów odstraszających kleszcze. Mimo tych środków ostrożności po powrocie do domu trzeba uważnie obejrzeć całe ciało. Jeśli znajdziesz kleszcza, który już zdążył się wkłuć, uchwyć go np. pęsetą tuż przy skórze i ruchem lekko obrotowym energicznie pociągnij do góry. Rankę starannie zdezynfekuj i obserwuj:
czy w ciągu 2–3 tygodni nie wystąpią objawy przypominające grypę (gorączka do 38°C, bóle mięsni, głowy, stawów, żołądka), które mogą świadczyć o zakażeniu kleszczowym zapaleniem mózgu. Musisz wtedy znaleźć się pod opieka lekarza.
czy w ciągu 1–5 tygodni nie pojawi się rumień. Jeżeli tak, natychmiast zgłoś się do lekarza – konieczna jest kuracja antybiotykowa, by opanować boreliozę w jej wczesnym stadium. Jeśli w tym czasie rumień nie wystąpi, zbadaj krew (test na obecność przeciwciał przeciw krętkom boreliozy), by upewnić się, ze kleszcz nie zakaził cię boreliozą.
 

Autor: Jarosław Franczuk