Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

8sie2013

VII Piknik Jaćwieski

Wiele atrakcji, swojskie jadło, rycerze i płonący gród, tak Gmina Stare Juchy zachęca do odwiedzin.

                                     Po raz siódmy odbył się w Starych Juchach bardzo widowiskowy Piknik Jaćwieski pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego Pana Jacka Protasa, patronat medialny RADIO 5, opieka medialna TVP Olsztyn, Rozmaitości Ełckie . Dwudniowa impreza nawiązuje nie tylko do tradycji  historycznej, ale także regionalnej. Pierwszy dzień VII Pikniku Jaćwieskiego rozpoczął się tradycyjnie salwą armatnią i przemarszem od Urzędu Gminy nad Jezioro Jędzelewo. Husarii i zacnej Braci Rycerskiej towarzyszyły władze Gminy Stare Juchy, organizatorzy, zaproszeni goście, uczestnicy inscenizacji oraz wszyscy chętni chcący wziąć udział w owym przemarszu. Wójt Gminy Stare Juchy Pani Ewa Jurkowska -Kawałko przekazała symboliczne klucze do bram  grodu Starych Juch Mistrzowi Zakonu Krzyżackiego Burchardowi von Schwanden, wówczas VII Piknik Jaćwieski uznano za rozpoczęty.

 Były szranki rycerskie konne, walki na miecze oraz turnieje dla publiczności. Najbardziej atrakcyjny okazał się Turniej Kuszniczy oraz walki na koźle.Było także coś dla ciała. W ogromnym kotle zupę gotował Maciej Wlazłowski z Teatru Kulinarnego.  Żur myśliwski, pieczony dzik, oraz gulasz z dziczyzny to menu dla wszystkich, którzy tego dnia zaszczycili swoją obecnością Stare Juchy. Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze zrzuciło dzieciom z nieba cukierki, co wywołało wśród najmłodszych ogromna falę radości. Jeśli jest coś dla ciała, to musi być i dla ducha. Występy Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Ełku oraz występ rodzimego Zespołu Mazury zaprezentował instruktor obu grup Pan Daniel Szejda. 

Wieczorny spektakl, to zawsze najbardziej widowiskowa część programu. "Zaślubiny Jaćwieskie" przygotowane przez młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Starych Juchach oraz inscenizacja historyczna przygotowana przez Mistrza Jacentego Ordowskiego, jak co roku przyciągnęły największą liczbę gości.
Po zakończeniu spektaklu mogliśmy podziwiać pokaz pirotechniczny.
W stoisku organizatora można było otrzymać wiele biuletynów promujących nie tylko Stare Juchy i naszą gminę, ale także całe województwo. 
 Na pomoście Pan Sebastian Romatowski prowadził warsztay wikliniarskie, z których mieszkańcy i turyści chętnie korzystali.  Pani Ewa Janecka z Przystaku Lipińskie przygotowała stoisko z warsztatami lepienia z gliny dla zainteresowanych. 
Choć z nieba przez cały dzień lał się żar, to wieczorem nie zabrakło tańców przy muzyce disco-polo. Pierwszy dzień VII Pikniku Jaćwieskiego zakończył się około godziny 01.30.
 
Impreza odbyła się w ramach realizacji projektu realizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działań 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” osi 4 „Leader” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD „Lider w EGO” w Olecku pod nazwą: ´ Organizacja VII Pikniku Jaćwieskiego w Starych Juchach w dniu 03.08.2013r. adresowanego do mieszkańców Gminy Stare Juchy, mieszkańców gmin z obszaru EGO oraz turystów odwiedzających obszar EGO”
W ramach realizacji zadania sfinansowano: Spektakl edukacyjno – historyczny, Zespół Disco Polo, Ochronę Imprezy, wynajem kabin toi –toi, ratownika wodnego, karetkę oraz przygotowanie posiłku dla rycerzy. Jako wkład niefinansowy wyceniono pracę 11 wolontariuszy. Wkład własny finansowy Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy pozyskało w ramach oferty realizacji zadań publicznych w trybie małych zleceń, na co złożyło wniosek do Urzędu Gminy w Starych Juchach.

"Zaślubiny Jaćwieskie" zostały przygotowane  w ramach programu  „Działaj Lokalnie VII” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce, Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA i samorządów: województwa warmińsko – mazurskiego, Powiatu Ełckiego,Gminy Stare Juchy

informacje również na stronie http://elk24.pl/info/stare-juchy-niczym-sredniowieczny-grod.12120.html

http://www.radio5.com.pl/video/4646,film,stare-juchy-niczym-sredniowieczny-grod.html

http://www.radio5.com.pl/index.php?id=1&ia=48550

Autor: Iwona Malinowska