Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

12sie2014

VIII PIKNIK JAĆWIESKI za nami

Fot. Adrian Milewski
 

W dniach 02-03.08.2014r. odbył się VIII Piknik Jaćwieski.

Jak co roku impreza rozpoczęła się od historycznej parady traktami Starych Juch. Z pod Urzędu Gminy w asyście Mistrza Zakonu Krzyżackiego oraz drużyny krzyżaków ruszyli Wójt Gminy Stare Juchy Ewa Jurkowska -Kawałko, sekretarz Jarosław Franczuk, oraz zaproszeni goście, i mieszkańcy Gminy. Parada Historyczna Traktami zakończyła się na plaży wiejskiej gdzie rozpoczęło się otwarcie historyczne teatrum. W paradzie udział wzięły sołectwa z naszej Gminy oraz najmłodsza grupa. Przedszkolaki, którzy w ramach zakończonego już projektu „Pół roku z życia małego Jaćwinga” towarzyszyły naszej świcie na scenie i odtańczyły taniec siewny. Pani Dortka Krawczyk przygotowując najmłodszych do wystąpienia przygotowała ich na  wystąpienia przed szerokim gronem publiczności. Po salwie na wiwat artylerii średniowiecznej rozpoczęły się szranki i konkury: pokazy walk rycerskich, konkursy dla publiczności i zabawy plebejskie. Podczas pierwszego dnia odbyło się wiele konkursów ze świetnymi nagrodami dla dzieci i całych rodzin oraz wiele warsztatów (wikliniarskie prowadzone przez Sebastiana Romatowskiego, garncarskie prowadzone przez Ewę Janecką oraz bębniarskie prowadzone przez Nieformalną Grupę JAMA ). Otwarte były też dla wszystkich dzieci warsztaty zorganizowane przez instruktora z Gminnego Ośrodka Kultury  na których można było samodzielnie wykonać średniowieczny drewniany medalion i pobawić się średniowiecznymi zabawkami. Dzięki uprzejmości drużyny rycerskiej Pana Jacka Ordowskiego przy grodzie można było przymierzyć prawdziwą zbroję rycerską. Zaraz po uroczystym otwarciu VIII Pikniku Jaćwieskiego przez Wójta Gminy Stare Juchy oraz dostojnych gości, ogłoszono rozpoczęcie konkursu na Smaczne Swojskie "COŚ". Czyli ciasto, ogórek, śledź w regionalnej, kulinarnej odsłonie. Jak co roku konkurs ten  jak i cały VIII Piknik Jaćwieski został objęty patronatem Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego  Jacka Protasa. Nagrodę ufundował Marszałek Jacek Protas a wręczył zwycięzcom  Jarosław Słoma - Wicemarszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Pierwszy raz w historii tego konkursu jeden z uczestników połączył wszystkie te składnik w jedno: ciasto, ogórek śledź. Potrawa była przepyszna. Tak smakowała Jury, że otrzymała I miejsce. W konkursie na prezentację sołectw zwyciężyło Sołectwo Jeziorowskie otrzymując z rąk Mistrza kolejny miecz. Pozostałe stoiska: Stare Juchy, Zawady Ełckie, Orzechowo.  Od godz 14:20 wydawana był „wielka Strawa” – Karmuszka przygotowana przez grupę Pana Roberta Kurko. Pan Radosław Białosuknia- szef kuchni polowej opowiedział nam jak przyrządzić przepyszną karmuszkę, tak aby nasze plemię nie chodziło głodne. Układanie konia wywołało na publiczności podziw i akrobaci otrzymali gromkie brawa za niesamowicie zręczne sztuczki. Na placu stał też chudziaczek, klatka, w którą chętni byli zamykani. Proces o czary był niecodziennym widowiskiem.

Zabawy plebejskie i Turniej Kuszniczy cieszyły się ogromnym powodzeniem. Dwórki z Jeziorowskich chętnie dołączyły do dawnych pląsów a Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze zaprezentowało przelot wiropłatem nad naszym grodem Jaćwieskim. Po czy nastąpił zrzut cukierków ufundowanych przez  Jeziorowskie. Na najmłodszych cukierki czekały również przez cały dzień na placu. Ogromy kosz ufundowała Pani Wójt wraz ze sponsorami.  Konkurs strzelania z gigantycznej procy do celu przeprowadzony przez Spółdzielnię Dobra Siła miał swoich fanów dobrej zabawy.

Podczas wielu atrakcji pikniku można było zobaczyć na scenie między innymi występ zespołu "Mazury" z maestro Danielem Szejdą , występ "Młodzieży z Ełku". Późnym wieczorem odbyła się inscenizacja napadu na “Gród Jaćwieski”, nie zabrakło też pokazu Fajerwerek. Dwukrotnie na scenie można było podziwiać występ zespołu „Karuzela Noela”. Zakończeniem imprezy był koncert zespołu „Focus”, który został zapowiedziany przez dj Fantazję.

Podczas drugiego dnia imprezy odbyły się różne gry i zabawy dla dzieci o tematyce ekologicznej i turystycznej. Najdłuższy wąż z papieru, segregacja odpadów na czas,  gra terenowa dla poszukiwaczy skarbów i wiele innych oraz Turniej strzelania z tataraku o  Wielki Bełt  Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Odbyło się także szkolenie na temat "Pozyskiwania funduszy na promocję produktów lokalnych."

Gminny Ośrodek Kultury w Starych Juchach na organizację VIII Pikniku Jaćwieskiego złożył do LGD w Olecku WNIOSEK O PRZYZNANIE POMOCY w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3 ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi.„Organizacja VIII Pikniku Jaćwieskiego w Starych Juchach w dniach 02.08.-03.08.2014r. adresowanego do mieszkańców Gminy Stare Juchy, mieszkańców gmin z obszaru EGO oraz turystów odwiedzających obszar EGO w ramach działania 413.Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów, tj. operacji, które nie odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działań Osi 3, ale przyczyniają się do osiągnięcia celów tej osi.”

W ramach tego projektu sfinansowano: Spektakl edukacyjno - historyczny, teatr kulinarny, zespół disco polo, karetkę (ochrona medyczna), ochrona imprezy, ratownik wodny, wynajem sceny i nagłośnienia i oświetlenia, wynajem kabin toi -toi, zakup wody i art. spożywczych dla uczestników szkolenia " Pozyskiwanie funduszy na promocję produktów lokalnych." oraz materiały promocyjne.

Organizatorzy:

GOK Stare Juchy

Partnerzy:

Gmina Stare Juchy, Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Wsi Zawady Ełckie „Mukszty”, ZSS w Starych Juchach

Patronat medialny: TVP Olsztyn, Radio 5, Nowa Ełcka.

 Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom i instytucjom za pomoc w organizacji VIII Pikniku Jaćwieskiego

MAS ENERGY Andrzej Paszkot

Firma  LIMBA koło Olecka

Wypożycz auto Mariusz Bogusławski

EFEKT WAR – MA

PALDREW Jarosław Pahl Stare  Juchy

PIXEL  Ełk

STOL MAL Grzegorz Swędrowski  Stare Juchy

Bank Spółdzielczy  w Ełku

Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku Filia w Ełku

Piekarnia SCORPIO Barbara i Stanisław Eliaszuk Stare  Juchy

Sklep SARA Emilia Karwowska Stare Juchy

Sklep „Kwiatek”  Elżbieta Kwiatkowska

Sklep PINUS Bożena i Sławomir Sosnowscy

Sklep Juchowiaczek Wanda Hanusko

LE –BAL Wiesław Łebski

Firma FALA Ełk

Mazurska Arkadia Małgorzata i Arkadiusz Szymosz Orzechowo

Zakłady Mięsne Ełk

Daos Cafe Paweł Bugieda

 Meritum bank Ełk

 Delikatesy Centrum

Nadleśnictwo Mrozy Wielkie, Stanisław Piela

Ośrodek Camping Stare Juchy, Pan Andrzej Sosnowiec

Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze

Spółdzielnia Dobra siła

Ełckie Centrum Kultury w Ełku

Pani Halina Dąbrowska

Pracownicy służb porządkowych Urzędu Gminy oraz Pan Wiesław Sosnowski  

Dyrektor Zakładu Energetycznego w Ełku Pan Grzegorz Torebko oraz pracownicy Zakładu Energetycznego z Oddziału Stare Juchy:

Marian Popławski

Rafał Krawczyk

Tomasz Krysiewicz

 OSP Skomack WIelki oraz Józef Gazowski

 Sebastian Romatowski

Wolontariusze:  

Wojciech Wendland, Marlena  i Agnieszka Mielnik, GRUPA JAMA, Agnieszka Wawiórko, Ida Poświatowska, Przemek Gromadzki, Kamil Łuksza, Urszula Łoniewska , Magda Sojka, Marzena Łach, Dawid Szymowicz, Aleksandra Kwiatkowska, Monika Zajkowska

 Młodzież śpiewająca: Ida Poświatowska, Anna Radziewicz, Mateusz Krajewski, Bartłomiej Stankiewicz 

Występ Zespołu "Mazury" w ramach realizacji projektu "VII Biesiada Mazurska 2014 w Starych Juchach". Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce, Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA i samorządów: województwa warmińsko – mazurskiego, Powiatu Ełckiego, Gminy Stare Juchy. W ramach umowy nr 07/48/DL/2014 z dnia 17.07.2014r. projektu pt. „ VII Biesiada Mazurska w Starych Juchach”. Realizacja w terminie 15.07.2014r.  -31.12.2014r

RELACJA RADIO 5 

http://www.radio5.com.pl/index.php?id=24&ia=56273

Więcej na: https://www.facebook.com/GminnyOsrodekKulturyWStarychJuchach

Autor: Adrian Milewski