Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

5sie2015

W HUKU BĘBNÓW I WYSTRZAŁÓW ARMATNICH MINĄŁ IX PIKNIK JAĆWIESKI

Jak zwykle w pierwszy weekend sierpnia w Starych Juchach odbył się IX Piknik Jaćwieski. Uczestnikom i organizatorom sprzyjała pogoda i świetne przygotowanie.

Piknik rozpoczął się w sobotę 1 sierpnia br. od parady, w której udział wzięli rycerze piesi i konni oraz mieszkańcy i goście, z których część również wystąpiła w strojach historycznych. Do parady przyłączył się korowód kilkudziesięciu szczudlarzy, bębniarzy i kuglarzy zorganizowany przez lokalną grupę JAMA.

Po przekazaniu kluczy rycerzom „do bram grodu” przez Wójt Ewę Jurkowską-Kawałko rozpoczęły się pojedynki rycerskie z użyciem broni średniowiecznej, pląsy dwórek, zabawy plebejskie, warsztaty dawnego rzemiosła, warsztaty kuglarskie, kulinarne i zielarskie oraz łucznicze. Można było skosztować lokalnych potraw przygotowanych przez wsie z gminy Stare Juchy oraz pieczonego dzika.

Szczególną atrakcją był odbywający się po zmroku spektakl typu „światło i dźwięk”: zdobywanie przez krzyżaków ostatniego grodu jaćwieskiego oraz pokazy sztukmistrzów ognia i żonglerki “Niech zapłonie Jędzelewo” w wykonaniu grupy JAMA zakończony pokazem sztucznych ogni.

Wystąpiły dwa zespoły: Dolewawinowicze oraz Shannon a w nocy odbyła się zabawa taneczna.

Drugiego dnia pikniku w niedzielę odbył się konkurs  łuczniczy o „ Złotą Strzałę Kasztelanki Ewy”. Cenne nagrody w postaci profesjonalnych łuków trafiły do rąk: w kategorii do lat 15  - Dawida Rembeliński, w kat. powyżej 15 lat - Agnieszki Wawiórko. Po raz pierwszy uczestnicy spotkali się przy głazie narzutowym, gdzie zaprzyjaźnione grupy z Osady Jaćwiesko-Pruskiej w Oszkiniach odprawiły rytuały jaćwieskie.

W trakcie Pikniku w Starych Juchach przebywała sześcioosobowa delegacja z Republiki Litewskiej z wicemerem rejonu Łoździejskiego Gintautasem  Salatka. Z rejonem tym gmina Stare Juchy zrealizowała już projekt, którego celem była zmiana oświetlenia w gminie i termomodernizacja budynku urzędu. Obydwa samorządy, ze względu na bardzo dobrą współpracę, chcą przygotować kolejny wspólny wniosek.

Organizatorzy dziękują sponsorom: Mas Energy, Mixgraf, Karczma Pietraszówka, Fala, Le-Bal, Osada nad Muksztami, Transport Handel i Pozostałe Usługi Kazimierz Kochański, P.H.U. MAM, Mazurska Arkadia, Piekarnia Scorpio, Żwirownia Chrzanowo, Wasilewski Developer, Bank Spółdzielczy, PALDREW, J&H Olender, Delikatesy Centrum, Juchowiaczek, Pinus.

Autor: Jarosław Franczuk