Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

16cze2009

W KRAINIE DAWNYCH JAĆWINGÓW

W lesie w okolicach głazu narzutowego odżyły odległe czasy
Rankiem 08.06.2009r. w lesie w okolicach głazu narzutowego odżyły odległe czasy. Czasy jaćwieskich wierzeń i magii. Stało się to za sprawą zaangażowania i twórczej wyobraźni uczniów klasy II a, którzy pod kierunkiem wychowawcy wcielili się w role jaćwieskich wojów i kapłanek. Dziewczęta odtańczyły tańce dziękczynne i złożyły ofiary składając pokłon na cztery strony świata, tak jak to czynili za czasów plemiennych Jaćwingowie. Dokonano również symbolicznej ofiary, aby obrazowo przekazać historię powstania nazwy Stare Juchy.

Wszystko to odbyło się w pięknej naturalnej scenerii głazu narzutowego - pomnika przyrody i wg legendy wielkiego ołtarza jaćwieskiego.

Całemu przedsięwzięciu przyglądali się zaproszeni goście - uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Ełku wraz z wychowawcami oraz uczniowie klas “0” - III z wychowawcami, władze samorządowe i szkolne.

Wszyscy mieli okazję poznać historię Starych Juch uwiecznioną przez regionalnego poetę Janusza Wilczyńskiego zaprezentowaną przez uczniów klasy Ib pod kierunkiem pani Ewy Gumińskiej.

Po części artystycznej wszyscy uczestniczyli w uczcie złożonej z mięsiwa w nieco uwspółcześnionej formie jaką były kiełbaski z grilla.

Tak przebiegało kolejne spotkanie integracyjne uczniów Szkoły podstawowej w Starych Juchach z uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego z Ełku, odbywające się w ramach programu pracy wychowawczej na rzecz integracji z osobami niepełnosprawnymi “Tacy sami” autorstwa Beaty Gruszka.

Sponsorami spotkania byli: Bożena Sosnowska, Jerzy Mikucki, Ilona i Czesław Kozłowscy oraz Jan Gruszka.

Organizator spotkania Beata Gruszka

Autor: Beata Sawko