Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

5paz2015

W STARYCH JUCHACH KSIĄŻKI WYMIENISZ NIE TYLKO W BIBLIOTECE

W Starych Juchach, obok przystanku autobusowego i parku owadów stanęły dwa maleńkie domki na jednej nodze: to miejsce wymiany książek pomiędzy mieszkańcami. Pomysłodawczynią i realizatorką pomysłu jest Kasia Bednarowicz.

2 października w Starych Juchach odbyło się oficjalne otwarcie pierwszych w regionie półek służących do dzielenia się książkami. Od piątku mieszkańcy mogą zostawić przeczytane już lektury, które kurzą się na półkach lub zostały zapomniane gdzieś na strychu w małych domkach, które znajdują się w Parku Owadów oraz w pobliżu Urzędu Gminy. Inicjatywa miała za zadanie popularyzację czytelnictwa, zwłaszcza wśród najmłodszych i dlatego poprzedzały ją spotkania z uczniami w Szkole Podstawowej. Uczniowie, wspólnie z gośćmi, czytali książki, a następnie, podczas warsztatów plastycznych wykonywali zakładki lub ubierali własnego Muminka. Aby czytanie kojarzyło się przede wszystkim z niezapomnianą przygodą uczestnicy piątkowej imprezy przed dotarciem na miejsce musieli rozwiązać szereg zadań, będących częścią gry terenowej. W Parku Owadów na wszystkich uczestników czekał poczęstunek, mnóstwo atrakcji dla najmłodszych oraz nagrody dla najbardziej oczytanych dzieci. Cały projekt odbył się w ramach projektów realizowanych przez uczestników warsztatów organizowanych przez Pracownię Aktywności Obywatelskiej.

Sponsorzy:

Kazimierz Lipiński Pomoc Drogowa Assistance

PH Multi-max. Meble holenderskie.

Gutowski Transport Ełk http://gutowski-transport.pl

Auto Szyby Ełk Zibi-glas https://www.facebook.com/zibi.glas

Bank BPS, Ełk ul. Armii Krajowej 6

Kantor, Ełk, ul. Armii Krajowej 12

Piekarnia Scorpio, Barbara Eliaszuk

Chmielewski ubezpieczenia i finanse http://chmielewski.elk.pl

Wsparcie i pomoc osób prywatnych: Tomasz Karwowski, Tomasz Rogucki, Ewa Jurkowska-Kawałko (czytanie książek z dziećmi),

Anna Gastoł, Wioletta Ordowska, Zofia Lachowicz, Dorota Bednarowicz (ciasta i ciasteczka),

Paulina Sokołowska, Katarzyna Szeniak, Paulina Kawałko (pomoc w przygotowaniu podchodów)

Wojciech Bednarowicz, Tadeusz Bednarowicz (zbudowanie domków),

Inicjatywa „ Książkoteka" realizowana jest w ramach programu Майстерня громадської активності // Pracownia Aktywności Obywatelskiej przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec, Fundacji Roberta Boscha i stowarzyszenia MitOst e.V. oraz Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" - RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji. Partnerami Pracowni Aktywności Obywatelskiej w Polsce są Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca, Europejskie Centrum Solidarności i Stowarzyszenie To.pole oraz organizacja Insha Osvita z Ukrainy.

pracownia-aktywnosci.org

fot. Radek Nowacki

Autor: Katarzyna Bednarowicz