Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

10lut2015

W STARYCH JUCHACH W FERIE NIKT SIĘ NIE NUDZIŁ

Kino 3-D, zajęcia plastyczne, gry terenowe, wyprawy fotograficzne – to tylko niektóre z atrakcji, jakie zostały przygotowane przez Bibliotekę – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy.

Gmina Stare Juchy pozyskała dotację z Programu Wieloletniego Kultura+, Priorytet „Biblioteka+ Infrastruktura Bibliotek”. Efektem tego programu było przekształcenie istniejącego GOK-u w nową jednostkę pod nazwą Biblioteka Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy, coraz częściej przez mieszkańców nazywany „BeCIKiem”. Zadanie polegało na termomodernizacji budynku i remoncie wnętrza polegającego na przebudowie pomieszczeń wewnętrznych i nadaniu im nowej funkcji wraz zakupem wyposażenia: nowe wyposażenie biblioteki, pojawiła się pracownia składu komputerowego z najnowocześniejszym oprogramowaniem, komputerami oraz drukarką wielkoformatową, pracownia multimedialna, pomieszczenie na kawiarenkę obywatelską oraz sala widowiskowa wyposażona w nowe oświetlenie, nagłośnienie i największą niespodziankę: kino 3-D! Cały obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych – zainstalowano platformę schodową do transportu wózków i podjazd zewnętrzny. Łączny koszt wyniósł 1,3 mln zł, z czego 75% pochodziło z dotacji.

Nowy Dyrektor BCIiK, Radosław Nowacki wraz z pracownikami opracował program skierowany dla każdego mieszkańca, w którym każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Dzieci i młodzież miały organizowane zajęcia głównie w ciągu dnia, popołudniami oferta skierowana była głownie dla rodzin i dla dorosłych. Żeby działania dostępne były dla wszystkich dzieci z gminy, wójt Ewa Jurkowska-Kawałko zorganizowała dowóz dzieci z terenu gminy.

Dzień najczęściej rozpoczynał się seansem filmowym w kinie 3-D, po którym dzieci miały zajęcia edukacyjne, plastyczne, fotograficzne oraz gry terenowe nawiązujące do seansu. Szczególnie jeden z pierwszych seansów był zaskakujący. Był to film „Wspaniały ocean” - film przyrodniczy 3D dotyczący życia w oceanach. Z filmu o podwodnym świecie w wymiarze 3D dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia mieszkańców oceanów. Niektórzy wyciągali ręce i próbowali dotknąć rybek z ekranu. Po projekcji dzieci wykonały prace, których tematem przewodnim było życie w oceanie. Małe rafy, które powstały na papierze były równie kolorowe jak te oceaniczne. Każdy widz otrzymał darmową paczkę popcornu!

Zajęcia popołudniowe skierowane były dla całych rodzin: rodzinne seanse filmowe, śnieżne bitwy, pierwszy Juchowski Rajd Morenowych Wzgórz "Dwa Kije" (rajd nordic walking), zajęcia kulinarne i wiele, wiele innych…

Końcowym akordem był seans filmu o Czesławie Niemenie „Sen o Warszawie”. Był on możliwy dzięki gościnnej wizycie DKF Kinochłon z Augustowa. Pełna sala na seansach świadczy o potrzebie funkcjonowania kina i radości ze wspólnego przeżywania oglądanych filmów.

 

Autor: Jarosław Franczuk