Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

31lip2017

Wakacje w pełni a w Bibliotece - Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy prace idą pełną parą

W Bibliotece w Starych Juchach trwa realizacja projektu pt. „Z lalką za małą kurtyną – Bajarze wśród mazurskich podań i legend”, który otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt zakłada przeprowadzenie profesjonalnych warsztatów teatralnych dotyczących emisji głosu, ruchu w teatrze oraz animacji lalek, a także warsztatów dotyczących montażu filmowego w celu nabycia i rozwijania nowych umiejętności, zdolności i wiedzy przez dzieci i młodzież. Projekt obejmuje również wizyty studyjne w Białostockim Teatrze Lalek oraz przygotowanie własnego spektaklu lalkowego na podstawie mazurskich podań i legend, który zostanie zaprezentowany w Bibliotece i świetlicach wiejskich mieszkańcom Gminy Stare Juchy.

Zgodnie z harmonogramem projektu obecnie trwają jeszcze warsztaty dla dzieci i młodzieży, które prowadzą zawodowi aktorzy i artyści, m.in. Pani Magdalena Kiszko-Dojlidko –  absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Warszawie (Wydziału Zamiejscowego w Białymstoku), pracownik Białostockiego Teatru Lalek, Panowie Andrzej Haręza – nauczyciel, artysta sztuki użytkowej z Talek, Wiktor Malinowski - aktor Teatru Delikates z Mączy i Zbigniew Waszkielewicz - aktor, reżyser, pedagog, animator kultury, założyciel Teatru IOTA z Radzi, w Gminie Wydminy. Jak mówi Pani Iwona Malinowska, opiekunka grup dzieci biorących udział w projekcie: „Dzieci są bardzo zaangażowane i chętnie biorą udział w zajęciach”. Również prowadzący warsztaty podkreślają, że uczestnicy zajęć są zdolni, ambitni i posiadają potencjał.

Projekt pt. „Z lalką za małą kurtyną – Bajarze wśród mazurskich podań i legend” dofinansowany jest ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Edukacja kulturalna.

                                                                    

Autor: Agnieszka Łempicka