Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

2cze2009

WIOSKA AFRYKAŃSKA

BIBLIOTEKA NA KÓŁKACH
Data 23.05. 2009r dla najmłodszych mieszkańców Orzechowa, Szczecinowa , Gorłówko i Zawad, kojarzyć się będzie z “podróżą do Afryki". Na dwie godziny każdą z świetlic zamieniliśmy w tętniącą życiem wioskę afrykańską. Zabawa polegała na zbudowaniu za pomocą jedynie papieru, gazet i sznurków szałasu. Ponad to został wybrany wódz plemienia, którego przebraliśmy, ucharakteryzowaliśmy i oczywiście ukoronowaliśmy. Zajęcia wymagały wyobraźni i dobrego humoru ( którego nie brakowało nikomu). Dzieci również obejrzały ciekawy, ale bardzo poruszający film, obrazujący życie mieszkańców tego jakże pięknego ale, najbiedniejszego kontynentu świata. Dzieci chętnie wymieniały się wrażeniami po obejrzeniu filmu. Towarzyszące im uczucia wywołały duże emocje.

Pomysł z zapoznaniem najmłodszych z kulturą, obyczajami jak również z problemami (głodem, chorobami itp. ) okazał się trafny. Uczestnicy kółka zrozumieli, że należy szanować i doceniać wszystko co mamy. Nie oczekiwać ” gruszek na wierzbie”, bo inni, w przeciwieństwie do nas nie mają nic, co chociaż w minimalnym stopniu mogłoby poprawić ich stan bytu. Nie omieszkaliśmy uświadomić dzieciakom co to takiego rasizm i jakie są jego konsekwencje.

Dzieci bardzo zaangażowały się w realizację zajęć, za co bardzo dziękujemy i serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na następne zajęcia. Tym razem poznamy Japonię, a zajęcia będę prowadzone przez Panią, która wiele lat była związana z tym państwem i od “środka “ poznała kulturę, obyczaje i język tego kraju.

Autor: paulina Kalinowska