Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

8wrz2014

WIOSKI TEMATYCZNE W WOJEWÓDZTWIE WARMIŃSKO MAZURSKIM

Grupa aktywnych  ludzi i chętnych do poznania nowych, sprawdzonych sposobów na działania integrujące mieszkańców wsi i ciekawych  miejscowości odwiedziła w ciągu trzech dni trzy wioski tematyczne oraz  jedną spółdzielnię socjalną.

Opiekunem grupy była Małgorzata Woźna. Na stronie ESWIP piszą o niej  tak : „Animatorka w Ośrodku Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej i Centrum Organizacji Pozarządowych powiatu elbląskiego, Koordynatorka Centrum Organizacji Pozarządowych w Elblągu. Zaangażowana w budowanie partnerstw na rzecz rozwoju ekonomii społecznej (także dzielnicowych). Członkini Forum Animatorów Społecznych Warmii i Mazur. Mama prawie-nastoletniej Marysi i niepokornego Jasia, w wolnych chwilach nurkuje, nocami pochłania książki.”

Żródło: http://www.eswip.pl/pl_page_27_15.html

„Miejsca z Duszą” to sieć dziesięciu społeczności i organizacji tworzących miejscowości tematyczne Warmii i Mazur. Ten niezwykły szlak, na którym przeszłość zderza się z teraźniejszością, powstał dzięki połączeniu zasobów naturalnych i kulturowych, zaangażowaniu mieszkańców oraz współpracy organizacji pozarządowych, samorządów i przedsiębiorców prywatnych. Inicjatorem powstania „Miejsc z Duszą” jest Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych ESWIP. Każda z miejscowości tworzących „Miejsca z Duszą” oferuje niesztampowe atrakcje i ciekawe rozwiązania, które zmieniły oblicze tych kilku małych miejscowości.

Doświadczyliśmy jak dzięki ekonomii społecznej tworzy się nową jakość życia na wsi, jak łączyć tradycję, kulturę i naturę, jak tworzyć efektywne partnerstwa na rzecz rozwoju ES. Inspiracja.

Wizyta studyjna odbyła się w dniach 26-28 sierpnia 2014r.

 Wyjazd organizował Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej Ełk Pani Malgorzata Zajac

Wizyta w PES na terenie Elbląga. EKO Wymiatacze

Spółdzielnia socjalna „Eko- wymiatacze” to spółdzielnia socjalna osób prawnych. 
Jej założycielami są dwie organizacje pozarządowe: 
- Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawniejsi”
- Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia Diecezji Elbląskiej

Inspiracją do założenia spółdzielni socjalnej był realizowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Sprawniejsi” projekt „Eko-wymiatacze – aktywizacja zawodowa i społeczna osób niepełnosprawnych”.

Spółdzielnia socjalna „Eko-wymiatacze” zatrudnia profesjonalnie przeszkoloną kadrę, która wykonuje swoją pracę z zaangażowaniem i starannością, o czym świadczy zadowolenie klientów.

Na dzień dzisiejszy spółdzielnia zatrudnia :
- koordynatora ds. zawodowych
- księgową
- 4 osoby niepełnosprawne intelektualnie

ZARZĄD

Zarząd kieruje działalnością spółdzielni i reprezentuje ją na zewnątrz. Zarząd składa się z prezesa i 3 członków zarządu.

PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI

Spółdzielnia socjalna zajmuje się:

- pracami porządkowymi na terenie Elbląga i okolic, 
- rękodziełem,
- organizacją imprez okolicznościowych.

Więcej info: http://www.owies.org.pl/1,391-elblag._sprawniejsi_wymiataja

http://www.eko-wymiatacze.elblag.pl

http://www.stowarzyszenie.blogoslawionadorota.org

Wizyta w rodzinnej stajni Wielkie Wierzno, turniej rzutu podkową.

Uczestnicy warsztatów przeżyją niezapomniane chwile w towarzystwie podopiecznych Stajni Wielkie Wierzno. Klacz Pajda zadziwiła pokazem końskich sztuczek .Samodzielnie wykonaliśmy łapacze snów oraz układaliśmy dużą jengę. Graliśmy w gigantyczne memory wykonane metodą decoupage.  

http://stajniawielkiewierzno.pl

 

Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo – przygotowało prezentację dotyczącą zasobów wsi, procesu stawania się Miejscowością Tematyczną, a w ramach poczęstunku skosztowaliśmy anielskie ruchańce dla wszystkich, kawa, herbata i smakołyki iście Anielski obiad. „Diablica” która nas przywitała wspólnie z sołtysem to niesamowicie aktywni ludzie i pozytywnie zakręceni. Spacer  „Szlakiem aniołów i urokliwych zakątków”

po Aniołowie to sama przyjemność. Młodzież przygotowała nam pokaz kręcenia poi. Opuściliśmy wieś z własnoręcznie wykonanymi Aniołkami.

http://www.naszeaniolowo.pl

 

To nie koniec wrażeń. Spotkanie z przedstawicielami stowarzyszenia „Pogrodzie dla przyszłości”.
 
Prezentację dot. Partnerstwa Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur „Miejsca z Duszą”, zasobów, inspiracji i sposobów na pokonanie trudności jakie napotkała organizacja i wioska podczas procesu stawania się Miejscowością Tematyczną przedstawił nam Pan Wojciech Pałka.

Gra terenowa „Rodzinny Album Pogrodzia” była świetnie przygotowana. W każdym miejscu czekali na nas mieszkańcy Pogrodzia, chętnie odpowiadając na nasze pytania.

Każde z tych miejsc naładowało nas pozytywną energią i pozwoliło wymienić się doświadczeniami z uczestnikami wizyty studyjne.

http://www.miejscazdusza.pl/m3-Pogrodzie+-+Wioska+Dzieci

https://pl-pl.facebook.com/pages/Pogrodzie-Wioska-Dzieci/462191300525915

Pozdrawiam wszystkie te miejsca i polecam do odwiedzenia.

 

 

 

Autor: Marta Słuchocka