Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

11kwi2014

WRÓBLIKOWIE MALI NA PIĄTYM MIEJSCU

VINI ! VIDI ! VICI ! 8 kwietnia 2014r.jako sołectwo zrzeszone w Lokalnej Grupie Działania “Lider w EGO” (Ełk, Gołdap, Olecko)  wzięliśmy udział w konkursie w promocujno- kulinarnym  "Kęs Historii" w Mazurskim Dworze w Siejniku.  Wprawdzie nie zdobyliśmy pierwszego miejsca, ale piąte punktowane miejsce to nasz OGROMNY sukces! Wystawców było 10 -ciu .Nasz „ Kulinarny Teatr Wróblików Małych” zaprezentował potrawę pod nazwą „Fałszywy Śledź”   Potrawę zaproponowała nam p. Krystyna Wiercińska . Przepis ten pochodzi z książki kucharskiej babci p, Krysi i liczy sobie przeszło sto lat !  MY , czyli Ola, Klaudia, Agnieszka , Natalia przez dwa dni szykowałyśmy  ten smakołyk.

Przygotowania objęły :krojenie, szatkowanie ,ucieranie  poszczególnych produktów. W drugim dniu szykowaliśmy piękne tartinki. Należy pamiętać, że w regulaminie konkursu brano pod uwagę nie tylko smak  i historyczny rys potrawy, ale również wygląd stoiska, U nas królowały  akcenty morskie, bo przecież śledź to ryba morska. Przywożony był przez kupców  z morskiego portu, jakim był Elbląg i królowa w  kuchniach mazurskich.

Nasze tartinki zniknęły i w tempie błyskawicznym.  Bardzo nas to cieszyło, że tak smakowały wszystkim gościom. Należy wspomnieć o innych wystawcach. Każde stoisko  to inna historia i tak: Zawady Ełckie to smakowita rybna zupa.

Giżę, to smażony ser i nalewka, Wieliczki, to obok miniaturowych pyz z mlekiem koralikowe kołnierzyki, oraz zdobione cekinami styropianowe jajka i zajączki.

Nasz udział  w tym konkursie pozwolił  na poznanie miłych ludzi ,których pasją jest gotowanie wg starych  przepisów. My też nabieramy chęci do  gotowania i może w następnym konkursie będziemy na wyższym miejscu.

Teraz cieszymy się  z nagrody  a jest to bezprzewodowy czajnik marki BOCH .

                                                                   Wróblikowi mali ze wsi Szczecinowo razem z p, Krystyną

 

PS: dziękujemy naszemu sołtysowi  p, Tomaszowi Pawłowskiemu za transport  i opiekę.

PS: dziejemy również wszystkim tym, którzy trzymali za nas kciuki !!!!!!