Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

24paz2007

WSPOMNIENIA I PAPUCIÓWA W SZCZECINOWIE

Coraz więcej działań Tratwy w gminie Stare Juchy
Stowarzyszenie TRATWA na trwałe wiąże się z gminą Stare Juchy. Podejmuje ono swoje działania w kolejnych wioskach naszej gminy. W poniedziałek 22. października w świetlicy wiejskiej w Szczecinowie spotkały się wszystkie pokolenia mieszkańców. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu "Ogniwa", który jest realizowany na obszarze powiatu ełckiego.
Projekt ma na celu ocalenie od zapomnienia historię i kulturę powiatu ełckiego.
Projekt "Ogniwa" ma też pomóc w kontaktach młodego i starszego pokolenia. Młodzi ludzie będą jeździć do małych miejscowości powiatu i nagrywać wspomnienia starszych ludzi dotyczące ich życia, a także historii i kultury regionu. Potem te historie opiszą językiem, który ma zainteresować młodych ludzi i umieszczą w wirtualnym muzeum. Opowieści będzie mógł wysłuchać każdy internauta. W ramach projektu powstanie też ścieżka edukacyjna po Mazurach Garbatych, gdzie śladem historii i obyczajów podążą turyści. Do realizacji projektu potrzebni są wolontariusze ze szkół średnich i wyższych.
Mieszkańcy mogli obejrzeć multimedialną prezentację starych zdjęć z zasobów rodzinnych i wysłuchać opowiadań mieszkańców Szczecinowa.
Na koniec organizatorzy przygotowali niespodziankę. Zaprosili zaprzyjaźnionych muzyków ze skrzypcami i pedałową harmonią. Przy oberkach nogi same poderwały do tańca wszystkich słuchaczy. Starszemu pokoleniu przypomniały się lata młodości, a młodzi zobaczyli jak bawili sie ich rodzice i dziadkowie. Przypomniano zapomnianą już nazwę takich zabaw: papuciówa.
Stowarzyszenie adresuje swoje działania do uczestników spontanicznych kultur młodzieżowych, ale także mniejszości etnicznych i społeczności zagrożone wykluczeniem społecznym. Misją Stowarzyszenia jest tworzenie przestrzeni, w której mogłyby spotkać się spychane na margines nowoczesności, swoiste “mniejszości kulturowe”.

Autor: Jarosław Franczuk