Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

17cze2008

WYCIECZKA DO RAJGRODU

Gminny Ośrodek Kultury zorganizował wycieczkę dla dzieci uczęszczających na zajęcia w GOK -u
14 czerwca 2008r. odbyła się wycieczka do Rajgrodu dla uczestników zajęć “Gadający Papier”, “Poznajemy Świat” i dwóch kółek tanecznych “Dzikie Koty” i “Aniołki Charciego”. Wycieczka rozpoczęła się o 7.45 spod Gminnego Ośrodka Kultury . Przed odjazdem Policjant z Komendy Policji w Starych Juchach Pan Tomasz Karwowski sprawdził trzeźwość kierowcy, stan świateł, hamulców oraz dokumenty pojazdu. Po kontroli ruszyliśmy w drogę. Cały autokar był radosny i roześmiany.
Gdy dojechaliśmy na miejsce przywitał nas Kierownik Yacht Clubu “ARCUS” Pan Jan Zarzecki. Jego pracownicy Pan Gerard Przekopowicz i Pan Jerzy Trojanowski oprowadzili wycieczkę po całym Ośrodku. W hangarze dzieci obejrzały żagle, koła ratunkowe, kapoki, linki, pagaje i kotwicę. Nasz ratownik wycieczki Pan Rafał Krawczyk dokładnie objaśnił do czego służą te przedmioty. Dzieci z zainteresowaniem słuchały ratownika. Podczas gdy załoga szykowała łódź do wypłynięcia cała grupka wraz z opiekunami wyruszyła zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Rajgrodzkiej, które powstało w 1907r.-1911 r. Gdy wróciliśmy łodzie były już gotowe do rejsu. Część dzieci pływała na łodzi o nazwie “Flayer 3G”, a reszta wycieczki na “Wielkim Trenerze”. Mimo braku słońca, mali “żeglarze” na wodzie czuli się wyśmienicie . Gdy wiatr wiał w żagle na pokładzie słychać było radosny śpiew . Sternik jachtowy Pan Piotr Murawski podczas żeglugi objaśniał wypowiadane komendy żeglarskie. Rejs dobiegał końca, więc musieliśmy zacumować do portu. Na zakończenie wizyty, instruktorzy pokazali kilka podstawowych węzłów żeglarskich.
Po takiej emocjonującej przygodzie wszyscy uczestnicy porządnie zgłodnieli, więc “mali żeglarze” udali się na obiad do stołówki w Szkole Podstawowej w Rajgrodzie. Posilając się pysznym obiadem przyrządzonym przez Panią Barbarę Kuczerską cała “ekipa” wyruszyła na “Górę Zamkową”. Z samej góry ujrzeliśmy jezioro Rajgrodzkie. Gdy już nacieszyliśmy oczy pięknym widokiem, pojechaliśmy na Wojdy ( nieopodal Rajgrodu) do posiadłości Państwa Marii i Krzysztofa Kopycińskich. Tam czekała na nas piękna bryczka zaprzężona w konie. Każdy z uczestników wycieczki odbył krótką podróż powozem. Obejrzeliśmy boksy, a w nich pozostałe konie. Zainteresowani mogli poczuć się na chwilę jak prawdziwy jeździec siadając w siodło z batem w dłoni. Sympatyczny dzień zakończyliśmy grilem z kiełbaskami. W czasie powrotu do domu na podwieczorek każde dziecko otrzymało słodkiego pączka.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować :
naszym sponsorom wycieczki: Kierownikowi Jacht Clubu “ARCUS”- Panu Janowi Zarzeckiemu oraz jego pracownikom ,Dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Rajgrodzie - Panu Arkadiuszowi Klimaszewskiemu, oraz Państwu Marii i Krzysztofowi Kopycińskim

oraz opiekunom wycieczki: Pani Dorocie Krawczyk, Panu Rafałowi Krawczyk oraz Pani Barbarze Bujnowskiej

Autor: Marta Słuchocka