Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

7wrz2011

WYJAZD EDUKACYJNY DO CENTRUM NAUKI KOPERNIKA W WARSZAWIE

STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU GMINY STARE JUCHY
Piątek 2 września, godzina 7.45. Na przystanku czeka na nas piękny autokar. Sprawdzamy listy obecności, dokumenty wyjazdowe i w drogę. .Przed nami parę godzin jazdy - kierunek Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jedzie nas 47 osób: dzieci i opiekunowie, są to uczniowie szkoły w Starych Juchach działający w świetlicach i domu kultury. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy. Finansowego wsparcia na wyjazd udzieli: Gmina Stare Juchy, Bank Spółdzielczy w Ełku, Stowarzyszenie oraz prywatni sponsorzy: Koło Kobiet Aktywnych Szczecinowianki, sołtys Nowego Krzywego p. Halina Dąbrowska, opiekunowie ze Starych i Nowych Krzywych: panie Małgorzata Kaczor, Marianna Ruchalska i Jolanta. Gwiazdowska oraz pani Wanda Hanusko.

Godzina 11.30. Jesteśmy na dziedzińcu Centrum Kopernika. Każdy z nas dostaje osobistą kartę “czipową”. Wchodzimy. Elektroniczna bramka otwiera się po odkodowaniu karty. Od tego momentu każdy według własnego pomysłu zaczyna zwiedzanie. Należy się zastanowić czy chodzenie po centrum można nazwać zwiedzaniem. Każdy eksponat można dotknąć, sprawdzić na jakiej zasadzie działa, gdzie i jakie ma zastosowanie, poznać jego nieznane nam do tej pory przeznaczenie. Prawa fizyki zaczynają przemawiać do każdego w sposób prosty i przejrzysty. Nie tylko prawa fizyki są pokazane tak prosto, mogliśmy również poznać budowę człowieka, mechanikę działania naszego szkieletu w czasie jazdy na rowerze, jakie psikusy sprawia nam optyka, jaką siłę ma powietrze, jak się czuje człowiek w czasie trzęsienia ziemi! Wyliczanie wszystkich tych zjawisk zajęłoby dwie szpalty formatu A4 .

Godzina 15.00. Pomału zbieramy się w głównym holu - gdzie ogromne wahadło pokazuje nam, że ziemia się kręci - jesteśmy pełni wrażeń i co niektórzy uczestnicy chcieli by jeszcze trochę zostać. Prawdę mówiąc te trzy godziny pobytu w Centrum pozwoliły w dużym skrócie zaspokoić naszą ciekawość otaczającego nas świata. Może jeszcze tam wrócimy!

Godzina 15.30 .Odjazd. Kierunek dom, jeszcze czeka nas przekąska w McDonalds. Frytki, kurczak, sok, jabłko i pluszowy Smerf. Dla starszych może to trochę mało, ale zapasy finansowe od rodziców pomogły uzupełnić spalone przy zwiedzaniu kalorie.

Godzina 17.00 pakujemy się do autokaru i teraz to już ostatni odcinek naszej wyprawy.

Kierowcom życzymy szerokiej drogi a sami pełni wrażeń oddajemy się pod opiekę Morfeusza.

Godzina 21,45 .Koniec. Jesteśmy w domu.

Było Super! D z i ę k u j e m y wszystkim, którzy umożliwili nam ten wyjazd i pozwolili na tak niesamowite przeżycie

Autor: Krystyna Pilawska-Wiercińska