Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Stowarzyszenia

11wrz2017

X LAT STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU GMINY STARE JUCHY

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy i aktywnie działamy - jak sama nazwa mówi – dla dobra naszej gminy i jej mieszkańców. 11 sierpnia urządziliśmy festyn, którego zadaniem było pokazanie naszych dokonań w ciągu tej dekady, uczcić tę rocznicę z zaproszonymi gośćmi.

Jeśli prześledzimy nasze działania, to  śmiało możemy  powiedzieć, że jesteśmy organizacją pozarządową z misją. Nie tylko granty, projekty – niektóre akcje są spontaniczne, wynikają z potrzeby pracy dla ludzi, z ludźmi. Zachęcamy mieszkańców do udziału w naszych przedsięwzięciach, czasem bardzo skutecznie. Jak choćby udział w Marszu Ekologicznym z okazji Dnia Ziemi.

Cieszymy się, że co roku niemal wszystkie wioski biorą udział w naszym Pospolitym Ruszeniu Mikołajowym. Organizacja Mikołaja jest naszym tradycyjnym, kluczowym przedsięwzięciem. To jest wspaniała zabawa dla dzieci (ostatnio z naszym wspaniałym zespołem teatralnym „Bajarze”) i okazja spotkań rodzinnych. Tę tradycję będziemy na pewno kontynuować w przyszłości.

Rodzinne spotkania realizowaliśmy przy okazji „Sportowego Lata” – które zawsze kończyły się piknikiem (z wieloma atrakcjami)  dla całych rodzin.

 

Nasze  Stowarzyszenie  jest jedną z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych organizacji pozarządowych w Gminie Stare Juchy.  To właśnie nasze Stowarzyszenie było pomysłodawcą i wykonawcą projektu zaktualizowania Strategii Zrównoważonego rozwoju gminy   (do 2020). Nie powstałby on jednak, gdyby nie mieszkańcy naszej gminy. Strategia to nasz wspólny „produkt” obywatelski - powstał, bo już wcześniej Stowarzyszenie sprowokowało szereg innowacyjnych działań w przestrzeni rozwijania demokracji – partycypacji publicznej czyli uczestnictwa obywateli w życiu wspólnoty lokalnej. A zaczęło się w 2011, kiedy Gmina przystąpiła do realizacji programu „Decydujmy Razem” a Stowarzyszenie uczestniczyło w pracach zespołu zadaniowego. Powstał wtedy pomysł utworzenia Kawiarenki Obywatelskiej. Gmina jest naszym strategicznym partnerem w wielu projektach.

„Bądź Obywatelem” – aktywizacja społeczeństwa obywatelskiego, to jest  jedna z przestrzeni naszej strategii działania.

Inną jest kultura w jej szeroko rozumianym zakresie – uczestnictwie i tworzeniu. Udało nam się wyprodukować etiudy filmowe o „Mazurskich Wierzeniach – Legendach Starych Juch” oraz biuletyn o szkołach   - „Tropem Dawnych Szkół”. Kultura związana jest ściśle z wyzwaniami edukacyjnymi, a więc podejmujemy je nieustannie – jak choćby edukację dzieci przedszkolnych („Mój nowy świat”), utworzenie Klubu Wolontariusza, gdzie uczymy młode pokolenie pracy społecznej, pracy zespołowej, wielokulturowości.  Te projekty, działania nie powstałyby, gdyby nie współpraca z Biblioteką – Centrum Informacji i Kultury (wcześniej GOK, Biblioteka Gminna). Tutaj się spotykamy, omawiamy nasze działania, tutaj rodzą się pomysły. Udało nam się stworzyć zespół ludzi rozumiejących potrzebę działania na rzecz mieszkańców. Ciągle się uczymy. Rozumieć i działać – w każdej dziedzinie.

Kolejną przestrzenią strategiczną jest ekologia. Żyjemy w niezwykłym otoczeniu natury. Musimy uczyć się jak o nią dbać, jak szanować. Dlatego  zrealizowaliśmy  międzynarodowy (Niemcy, Czechy, Wielka Brytania)  projekt „Niech nauczą nas drzewa”.

 

Miejsca spotkań w każdej gminie powiatu ełckiego – to też nasze działania, dzięki którym mieszkańcy i turyści mogą korzystać plaż wiejskich, a dzieci z urządzeń do zabawy.

Pracujemy nad promocją produktu lokalnego – na naszym festynie można było zobaczyć ciekawe propozycje mieszkańców.

 

Jesteśmy  partnerem w projekcie Partnerstwa Lokalnego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  („Otwarci na różnorodność”, „Gminy powiatu ełckiego przyjazne konsultacjom”), współpracujemy z ełckimi organizacjami pozarządowymi, z Mazurskim Towarzystwem Naukowym w Ełku, Centrum Edukacji i Kultury w Olsztynie (szukaliśmy skarbów w naszej gminie).

Byliśmy partnerem Collegium Civitas (2008-2009) przy opracowaniu pracy naukowej  o praktykach pamięci, a kulturą obywatelską kobiet  w gminie Stare Juchy („Po co pamiętać razem”). A w tym roku, we wrześniu,  pomożemy studentom z Uniwersytetu Warszawskiego w  wypracowaniu koncepcji funkcjonowania kawiarenki obywatelskiej – to będzie bardzo pożądana współpraca, bo nasza kawiarenka  wymaga modyfikacji.

 

To jest bardzo skondensowane podsumowanie naszej działalności. Naprawdę jest długa lista przedsięwzięć, które podjęliśmy, zrealizowaliśmy. I ciągle mamy niedosyt. Czy uda się więcej? Zobaczymy! Na razie podsumowujemy, oceniamy i prężymy się do dalszej pracy.

Autor: Elżbieta Topolska