Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

9sie2016

X PIKNIK JAĆWIESKI W DESZCZU

Po raz kolejny odbył się Piknik Jaćwieski – to już dziesiąte spotkanie z historią Starych Juch, rycerzami Chorągwi Zaciężnej APIS z Gniewu, lokalnymi produktami i smakołykami.

W pierwszą sobotę sierpnia br. odbył się dziesiąty Piknik Jaćwieski. Po raz pierwszy w jego historii był to deszczowy dzień, ale zdaniem uczestników impreza była bardzo udana.

Zwyczajowo Piknik rozpoczął się w samo południe od uroczystego korowodu z centrum na plażę nad jeziorem Hędzelewo. Przejściu towarzyszyły wystrzały armatnie oraz kuglarze.

Na czele jak zwykle w historycznych strojach szli: Wójt Ewa Jurkowska-Kawałko wraz z Mistrzem Jacentym z Ordowa, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Piela. Po raz kolejny w przemarszu uczestniczyła delegacja z zaprzyjaźnionego miasta w Litwie – Lazdijai (Łazdzieje). Valdas Mikelionis - doradca mera, Vidmantas Pilvinis - kierownik wydziału inwestycji, Renata Škarnulytė - asystent mera, Indre Adomyniene - specjalista wydziału lokalnej gospodarki.

Na plaży zwyczajowo nastąpiło otwarcie historyczne teatrum oraz przekazanie kluczy do bram grodu przez Wójt Starych Juch Ewę Jurkowską-Kawałko Mistrzowi Burchardowi Von Schwanden.

Po południu dowodzenie na plaży przejął Jacenty z Ordowa, który prowadził liczne zabawy: pojedynki rycerskie z użyciem  broni średniowiecznej, pląsy dwórek, zabawy plebejskie, warsztaty rzemiosła dawnego, warsztaty kuglarskie, warsztaty kulinarne i zielarskie, warsztaty łucznicze. Jak zawsze zainteresowaniem cieszył się turniej rycerski konny i pokaz jazdy konnej akrobacyjnej.

Nie zabrakło zabaw dla uczestników: konkurs rodzinny „Wożenie Skarbów Zakonnych”, w którym nagrodą był weekend w zamku w Gniewie, turniej kusznicy dla publiczności o Złoty Bełt Wielkiego Mistrza, turniej jaćwieski i turniej bojowy dla publiczności.

Co jakiś czas odzywały się armaty, od których wystrzałów drżała ziemia.

W trakcie Pikniku przeprowadzono również wiejski konkurs kulinarny – „na najsmaczniejszą wieś gminy Stare Juchy”. W konkursie tym nagrodę ufundował Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Jury konkursu kulinarnego po degustacji potraw, nalwek, ciast postanowiło przyznać:
I miejsce : Orzechowo reprezentanci Alina Rybicka, sołtys Danuta Kuderko 
II miejsce: Stare Juchy Sylwia i Sebastian Romatowscy 
III miejsce: Fundacja „Szczęśliwy Człowiek – Beatus Homo” prezes Edward Moroz  i wiceprezes Ewa Moroz 
Wyróżnienia: Zespół „Mazury”, Grabnik Osada, Angelika Mulewska. 
Po zmierzchu odbył się spektakl oblężenie Grodu Jaćwieskiego przez Krzyżaków, następnie pokaz sztucznych ogni i przemarsz korowodem „Pradawnego Światła” na stadion wiejski na imprezę Juchy Soundsystem.

Oprócz delegacji litewskiej w Pikniku uczestniczyli inni goście. Wśród nich Starosta Ełcki Marek Chojnowski oraz Wicemarszałek Wioleta Śląska-Zyśk, która przekazała list Marszałka Województwa skierowany do Wójt Gminy o treści:

„Z okazji X Pikniku jaćwieskiego wszystkim mieszkańcom, radnym oraz Pani Wójt składam jak najserdeczniejsze gratulacje, wyrazy uznania i najlepsze życzenia udanej zabawy w bíesiadnym klimacie jaćwieskiej legendy.

Festyny maja bardzo długa tradycję i swoisty oraz niepowtarzalny koloryt lokalny. W dziejach społeczności miast i wsi charakter festynu przesądza o rozpoznawalności miejsca. Tak też postrzegam Piknik Jaćwieski w Starych Juchach. To wyjątkowy piknik, a dobór atrakcji przygotowanych z tej okazji sprawia, ze coraz więcej gości wypoczywających w gminie oraz okolicznych miejscowości z chęcią w nim uczestniczy.

Stare Juchy położone na kresach naszego regionu wyróżniają sie pięknie spośród innych gmin Warmii i Mazur. Już nie tylko bogactwo i obfitość przyrody, ale przede wszystkim pracowici mieszkańcy są jej największym skarbem. Tam, gdzie wspólna zabawa integruje, organizatorzy, czyli samorządowcy staja się wspaniałymi partnerami swojej społeczności. Z radością zatem patronuję przedsięwzięciom, w których partnerstwo samorządów i mieszkańców sprzyja rozkwitowi społeczno-ekonomicznemu gminy.

Pani Wójt, Państwu Radnym oraz mieszkańcom i gościom Pikniku Jaćwieskiego życzę miłej zabawy, udanych spotkań w gronie przyjaciół i znajomych oraz mnóstwa twórczych pomysłów na dalszą integracje mieszkańców w duchu legendy.

Z poważaniem

(-) Gustaw Marek Brzezin”

 

Więcej zdjęć z Pikniku znajdziesz TU

HONOROWY PATRONAT NAD X PIKNIKIEM OBJĄŁ MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO GUSTAW MAREK BRZEZIN

Sponsorzy:

MAS ENERGY, J&H OLENDER PRZETWÓRSTWO MIĘSNE, PIEKARNIA SCORPIO, PIEKARNIA KOZŁOWSKI, PALDREW JAROSŁAW PAHL, TRANSPORT HANDEL I POZOSTAŁE USŁUGI KAZIMIERZ KOCHAŃSKI, CENTRUM HANDLOWE JUCHOWIACZEK, TARTAK LE-BAL, ŻWIROWNIA CHRZANOWO, OSADA NAD MUKSZTAMI, MAZURSKA ARKADIA, DRUKARNIA MIX-GRAF, KARCZMA PIETRASZÓWKA, P.H. FALA - STANISŁAW OLSZEWSKI, PLANET CINEMA

Patronat instytucjonalny:

GMINA STARE JUCHY, BIBLIOTEKA-CENTRUM INFORMACJI I KULTURY GMINY STARE JUCHY, MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W EŁKU, EŁCKIE CENTRUM KULTURY, MUZEUM HISTORYCZNE W EŁKU, CENTRUM HANDLOWE BRAMA MAZUR, PLANET CINEMA, SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA DOBRA SIŁA

Patronat medialny:

RADIO OLSZTYN, RADIO 5

Autor: Jarosław Franczuk