Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

31lip2018

XII PIKNIK JAĆWIESKI W STARYCH JUCHACH

Tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia, po raz dwunasty odbędzie się Piknik Jaćwieski. Impreza objęta jest Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pana Marka Gustawa Brzezina.

Parada historyczna spod Urzędu Gminy Stare Juchy rusza korowodem 4 sierpnia 2018r. o godz. 13:30.

Od 2007 roku na plaży wiejskiej w Starych Juchach odbywają się pokazy walk rycerskich, historyczna inscenizacja plenerowa upamiętniająca bitwę o ostatni gród Jaćwieski  i wtargnięcie na ziemie zamieszkałe przez Jaćwingów.

Podczas imprezy można brać udział w zabawach średniowiecznych i turniejach rycerskich. W tym roku przewidzieliśmy również wiele zbaw oraz stref tematycznych (min. strzelanie z łuku dla dzieci pieczenie podpłomyków, nauka kaligrafii oraz wiele innych) jak również dawne rzemiosła domowe: stanowisko garncarskie, warsztaty uzyskania mąki i kaszy oraz światło w średniowiecznym domu.

Dzień Pikniku to także dzień konkursów i zmagań rodzinnych. Jednym z ważniejszych punktów programu jest turniej kuszniczy dla publiczności o Złoty Bełt Wielkiego Mistrza Burcharda Von Schwanden. Nie zabraknie wystawców- rękodzielników prezentujących dzieła sztuki ludowej. W międzyczasie odbędzie się konkurs kulinarny pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Dla zgłodniałych znajdzie się też smakowita strawa  w postaci pieczonego na rożnie wieprza.

Podczas XII Pikniku Jaćwieskiego zostaną rozegrane Jaćwieskie Mistrzostwa Świata w strzelaniu z tataraku.

Po zmierzchu zapraszamy na rekonstrukcję historyczną oblężenia grodu Jaćwieskiego przez Krzyżaków, która przyciąga co roku szerokie grono widzów, na co liczymy i w tym roku.

W tym roku będziemy świętować to ze szczególnym akcentem w postaci koncertu pieśni patriotycznych z okazji odzyskania niepodległości. Atrakcją będą loty balonem na uwięzi - „Odważni dla niepodległej”, a gdy tylko zapadnie zmrok niebo rozbłyśnie tysiącem barw za sprawą pokazu sztucznych ogni.

W godzinach wieczornych  zapraszamy na koncerty Zespołów „Mazury” ze Starych Juch, Szantymani, Skansen Band, oraz Daniel i Aleksandra Szejda. Gwiazda wieczoru Zespół NEVER.

 

Sponsorzy:

Mas Energy Sp.z.o.o Andrzej Paszkot ,Fala EłkMaciej Olszewski, Betoniarnia „Liczę na cud” Chrzanowo, PHU Mam Sp.j. J.J. M. Makarewicz Siedliska, Przedsiębiorstwo Budowlane Szczuka Woszczele, Transport, handel i pozostałe usługi Kazimierz Kochański, Bank Spółdzielczy Oddział Ełk, J&H Olender Ełk, Planet Cinema Ełk, Przewozy Pasażerskie Krzysztof Zieliński, Paweł Gronowski, Kazimierz Waszkielewicz, Juchowiaczek Wanda Hanusko Stare Juchy, Scorpio Barbara Eliaszuk Stare Juchy, Pahl Drew Stare Juchy, Sklep Pinus Bożena i Sławomir Sosonowscy, Ełckie Centrum Kultury.

 

Patronat medialny:

Radio 5, TYP Olsztyn, Rozmaitości Ełckie

Autor: Adrian Cybulski