Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Sport

19cze2007

ZABYTKOWE SAMOCHODY NA TERENIE GMINY STARE JUCHY!

24 czerwca w Orzechowie na ciągu drogi Czarnówka- Gawliki Małe w godzinach 12.45-16.41 odbędzie się kontrolny przejazd samochodów uczestniczących w rajdzie Pekin-Paryż 2007!!!
100 lat temu wyruszył rajd Pekin-Paryż, rajd który miał olbrzymie znaczenie dla rozwoju motoryzacji na świecie. Dzięki niemu ludzie uwierzyli, że samochody mogą być środkiem lokomocji, który nie boi się żadnych przeszkód i zmiennej pogody.

Po 90 latach, w 1997 zorganizowano po raz drugi rajd, tym razem starych samochodów. W bieżącym roku w 100-lecie tego wydarzenia całą imprezę postanowiono powtórzyć.

W tej trzeciej z kolei edycji wyprawy na trasie z Pekinu do Paryża uczestniczy rajdu są zawodnicy z całego świata - ze wszystkich kontynentów. Przygotowali oni do startu w rajdzie samochody, które zostały wyprodukowane niemal 100 lat temu. Najstarszy samochód uczestniczący w rajdzie to Mercedes 60HP z 1903 roku. Rarytasami w rajdzie są m.in. dwa pojazdy Itala 40 z 1907, Ford T z 1909, trzy Rolls Royce Silver Ghost z początku lat dwudziestych. Startujące z numerami 11 i 14 auta La France wyróżniają się największą pojemnością silnika - 14.500ccm, a wyprodukowane zostały w 1919 roku !!!

W rajdzie uczestniczy ponad 130 zabytkowych aut, z których najmłodszy wyprodukowano w 1969 roku.

W niedzielę, 27 maja ze stolicy Chin wyruszył Rajd Zabytkowych Samochodów. Planowany przyjazd na metę w Paryżu to 30 czerwca. Trasa, która jadą samochody to głównie bezdroża: Chin, Mongolii, Rosji, Estonii, Łotwy i Litwy, Polski, Niemiec i Francji.

W niedzielę, 24 czerwca w samo południe na polsko-litewskim przejściu granicznym Budzisko uczestnicy rajdu wjadą na teren Polski.

Organizatorem całego rajdu jest The Enduro Rally Association (http://www.endurorally.com; http://www.pekingparis.com )

Automobilklub Rzemieślnik z Warszawy otrzymał zaszczytne wyróżnienie od Polskiego Związku Motorowego zorganizowania prób sportowych dla Rajdu Pekin-Paryż 2007 na terenie Warmii i Mazur.

Już teraz zapraszamy na “odcinki specjalne” w okolicach Giżycka i Mikołajek - w niedzielę, 24.06 po południu oraz 25.06 (poniedziałek) - przed południem

Kibiców i miłośników motoryzacji będą mogli porównać konstrukcje nowoczesnych samochodów uczestniczących w 64 Rajdzie Polski (Mistrzostwa Polski i Europy, kandydat Mistrzostw Świata) oraz ich współczesnej techniki jazdy - z prezentowaną przez Rajd Zabytkowych Samochodów ówczesną konstrukcją i techniką. Bo przecież dwa tygodnie po 64 Rajdzie Polski - po niemal tych samych trasach przejadą 100-letnie auta!

Autor: Jarosław Franczuk