Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Edukacja

3maj2012

ZAKOŃCZYŁY SIĘ OBCHODY DNI PATRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W STARYCH JUCHACH

W dniach 16.04. – 20.04.2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół Samorządowych w Starych Juchach uroczyście obchodzili Tydzień Patrona – Wojciecha Kętrzyńskiego.
W poniedziałek o godz. 10:00 w sali gimnastycznej odbył się apel rozpoczynający obchody. Panie Krystyna Sobolewska i Ildona Prochorów przygotowały ciekawą prezentację multimedialną życia i twórczości Wojciecha Kętrzyńskiego, a następnie wystąpił chór Mazury prowadzony przez Eleonorę Waraksę. Na zakończenie - niespodzianka: dyrekcja szkoły - p. Adam Lewicki, p. Wioletta Słowikowska, pedagog p. Bożena Szewczyk oraz bibliotekarka p. Iwona Bogusz - Karpińska przeczytali - wcześniej wybrane przez siebie - fragmenty dzieł patrona szkoły. Występ spotkał się z dużym uznaniem zgromadzonych i został nagrodzony wielkimi brawami.

Następnego dnia rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem: ,,Stare Juchy i okolice”. Każda klasa wykonała techniką wydzieranki duży plakat przedstawiający charakterystyczny dla naszej okolicy obiekt lub zakątek. Trzeba przyznać, że każda z ośmiu prac zrobiła na jury ogromne wrażenie potwierdzone opinią wszystkich oglądających. Dodatkowym zadaniem było przygotowanie krótkiej prezentacji plakatu. Uczniowie zrobili to w różny sposób: zwycięska klasa I reprezentowana przez dwoje uczniów przedstawiła z pamięci (!) legendę o głazie narzutowym, klasa IIIa zaśpiewała własny utwór na melodię ,,Hej, sokoły!”, a druga zwycięska drużyna z klasy V dokonała prezentacji - rapując. Oto próbki talentów naszych uczniów:

Ref. Hej, hej, hej uczniowie,

poznawajcie ciekawe historie.

Poznawajcie dzieje okolicy,

no bo przecież mamy czym się szczycić.

Nad jeziorem Jędzelewo

rośnie takie duże drzewo.

Plaża czysta i piaszczysta,

a do tego woda czysta.

Ref. Hej, hej, hej uczniowie,

poznawajcie ciekawe historie.

Poznawajcie dzieje okolicy,

no bo przecież mamy czym się szczycić.

Nad jeziorem Jędzelewo

rośnie takie duże drzewo.

Plaża czysta i piaszczysta,

a do tego woda czysta.

Ref. A za drogą asfaltową,

widać górę, górę zamkową.

Znana o niej jest legenda,

że królewna jest zaklęta.

Ref. Kto po trzykroć panienkę obniesie,

zamek znowu pojawi się w lesie.

Pojawi się tam grodzisko,

dzięki śmiałkom powróci zamczysko. Klasa IIIa

Gdzieś tam w Polsce jest miejscowość,

która piękną nazwę ma.

Kiedyś były Nowe Juchy,

teraz zwą się Stare Juchy.

Nie naliczysz pięknych miejsc,

jednym z nich jest chata gdzieś.

Ma na dachu żółtą słomę,

w słońcu świeci jak korona.

W XIX wieku stała,

zbudowana z drewna cała.

Każdy chętnie ją odwiedza,

zostawiając tam wspomnienia.

Jeśli ktoś z Was jej nie widział,

niech czym prędzej do nas gna!

Więc zachęcam dzisiaj Was,

niech odwiedzi szybko nas!

Jeśli kiedyś tam wpadniecie,

uznacie, że to najpiękniejsza chata na świecie!

Klasa IV

18.04.2012r. w środę w sali gimnastycznej zostały udostępnione wszystkim chętnym księgi pamiątkowe, albumy i kroniki szkolne gromadzone przez lata w izbie pamięci. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem nie tylko uczniów, ale i dorosłych, którzy z pewnym sentymentem oglądali zdjęcia i czytali wpisy. Zwiedzający mogli też zapoznać się z informacjami na temat patrona szkoły umieszczonymi na poświęconej mu wystawie, a także podziwiać ekspozycję prac wykonanych przez uczniów i absolwentów szkoły. Niewątpliwą atrakcją tego dnia były odtwarzane z magnetofonu wiersze Michała Kajki w wykonaniu zespołu A’navim. Utwory pochodziły z płyty zatytułowanej ,,List do K.”.

W ramach obchodów Tygodnia Patrona Szkoły 18.04.2012r. p. Anna Lenkiewicz i p. Krystyna Sobolewska zorganizowały konkurs plastyczny na ilustrację baśni mazurskiej. Wpłynęło 39 prac wykonanych przez uczniów klas I - III. Jury w składzie: dyr. Adam Lewicki, wicedyrektor Wioletta Słowikowska, pedagog Bożena Szewczyk wyłoniło zwycięzców:

I miejsce - Tyberiusz Walk kl. IIIa

II miejsce - Karina Kruszewska kl. I

III miejsce - Jakub Zajkowski kl. IIa

Wyróżnienia:

Kacper Kaklin kl. IIa

Małgorzata Poniatowska kl. IIIb

Julia Sawko kl. IIIb

Również p. Ildona Prochorów zorganizowała dla klas. IV - V konkurs pod hasłem: ,,Matematyczne wędrówki z patronem”:

I miejsce zajęła Ewa Rejrat

II miejsce - Daniel Maksimowski

III miejsce - Krystian Chołko

P. Elżbieta Żebrowska na zajęciach informatyki z klasą VI opracowała plan wycieczki ,,Szlakiem Wojciecha Kętrzyńskiego”. Uczniowie wynajdowali informacje dotyczące miejsc, w których przebywał patron szkoły, ciekawych zabytków, które warto zobaczyć oraz sporządzili kosztorys wycieczki, posługując się programem Excel.

Dnia 19.04.2012r. o godz. 10:00 w hali widowiskowo - sportowej wystąpił Mazurski Zespół Pieśni i Tańca Ełk prowadzony przez Piotra Witaszczyka. Uczniowie i osoby, które odpowiedziały na zaproszenie, obejrzały między innymi tańce sieradzkie, mazurskie, kaszubskie, podlaskie i łowickie. Występ zrobił ogromne wrażenie na wszystkich zgromadzonych w hali.

Na zakończenie Tygodnia Patrona Szkoły w piątek 20.04.2012r. p. Dorota Subota i p. Iwona Bogusz - Karpińska zorganizowały spotkanie z poezją p. Heleny Brodowskiej. Emerytowana nauczycielka, malarka, członkini chóru Mazury oraz poetką przyjęła nasze zaproszenie i spotkała się z uczniami, aby opowiedzieć o swoim życiu i twórczości. Chętnie odpowiadała na pytania zadawane przez zgromadzonych i ze wzruszeniem wysłuchała recytacji dziewcząt klas VI i II gimnazjum, które przedstawiły wybrane przez siebie wiersze z jej pierwszego tomiku zatytułowanego ,,Prosto z serca”. Pani Helena Brodowska obdarowała nas dwoma tomikami swojej poezji oraz pięknym obrazem przedstawiającym halę widowiskowo - sportową. Spotkane było bardzo udane, przebiegało w miłej atmosferze i obu stronom - uczniom i gościowi - dostarczyło wielu pozytywnych wrażeń.

Organizatorzy:

Anna Lenkiewicz

Ildona Prochorów

Krytyna Sobolewska

Dorota Subota

Autor: Beata Sawko