Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

9sie2013

ZAŚLUBINY JAĆWIESKIE PODCZAS VII PIKNIKU JAĆWIESKIEGO W STARYCH JUCHACH

 

O godz.. 21.30 w sobotę 03.08.2013r. na plaży wiejskiej w Starych Juchach rozpoczęły się „Zaślubiny Jaćwieskie”. Spektakl został przygotowany przez młodzież ze Starych Juch przy udziale wolontariuszy ze Stowarzyszenia STOPA. Scenariusz przygotowała Pani Krystyna Pilawska – Wiercińska. Inscenizacja polegała na grze aktorów na planie w czasie, gdy lektor czytał opowieść. „ … na jeziorze już widać łodzie z drużyną młodego, oświetlone łuczywami zbliżają do brzegu, Prejtor przywiózł dla swej wybranki i jej rodziny dary. Trzeba wykupić oblubienicę, dla druhen przywieziono wisiory z kolorowych muszli i szklanych paciorków dla rodziców pełne kosze malin, jagód, grzybów, mięsiw i skór leśnych zwierząt. Wybranka w darze dostaje srebrną kutą bronzoletę wysadzaną jantarami i muszlami. Ku uciesze mieszkańców Pejtor przywiąż ze sobą oswojonego niedźwiedzia, przywieziono go aż z Litwy. Dary te oznaczały bogactwo grodu, z którego pochodził prejtor….”.

 Mistrz Jacenty Ordowski wspierał przygotowania grupy do inscenizacji oraz przeprowadzi dla uczestników projektu żywą lekcję historii.

Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju

 Filantropii w Polsce i Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych "STOPA"

 Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII” Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju i Filantropii w Polsce, Ełckie Stowarzyszenie Aktywnych STOPA  i samorządów: województwa warmińsko – mazurskiego, Powiatu Ełckiego, Gminy Stare Juchy.

   „Zaślubiny Jaćwieskie”  termin realizacji: 01.07.2013-30.10.2013r

Autor: Marta Słuchocka