Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

26mar2012

ZAWÓD Z PRZYSZŁOŚCIĄ

GMINNY OŚRODEK KULTURY
“Jaki wybrać zawód?” pod takim tematem w ostatnim czasie odbywają się spotkania dla młodzieży w Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach. Organizowane spotkania mają na celu pomóc młodzieży w wyborze życiowej ścieżki zawodowej. Chcemy, przez bezpośredni kontakt z przedstawicielami różnych grup zawodowych umożliwić zasięgnięcie opinii z tzw. pierwszej ręki. Może niekoniecznie każdy wybierze sobie zawód, ale rozważy jakie możliwości przed nim stoją. Po ostatnim spotkaniu z Wójtem Gminy Stare Juchy Panią Ewą Jurkowską - Kawałko jedna z uczennic gimnazjum, Agnieszka Bogdanowicz na zaproszenie Pani Wójt mogła jej towarzyszyć przez cały dzień pracy w Urzędzie Gminy. Agnieszka stwierdziła, że niekoniecznie chciałaby w przyszłości zostać wójtem, gdyż jest to bardzo trudna i w pełni absorbująca praca, natomiast chętnie chciałaby pracować jako urzędnik. Agnieszka jest uczennicą trzeciej klasy miejscowego gimnazjum i już dzisiaj wie, że chciałaby dostać się do jednego z najlepszych liceów ogólnokształcących w Ełku, w jej przypadku nie będzie to raczej trudne, gdyż jest wzorową uczennicą. Następnie, jak nam sama wyznała chciałaby się dostać na Wydział Prawa i Administracji.

Natomiast gościem sobotniego spotkania 24 marca 2012r. byli Pani Hanna Zielińska z synem Panem Przemkiem, który studiuje kulturę japońską. Gości przywitała Pani Marta Słuchocka Dyrektor GOK. Pan Przemek podczas krótkiej prezentacji opowiedział o kulturze japońskiej, a dokładniej o popularnych instrumentach m.in. scharakteryzował koto i shakuhachi. Młodzież mogła nie tylko obejrzeć fotografie, ale także wysłuchać brzmienia instrumentów. Największe zainteresowanie wzbudził koncert zespołu Yamoto, przy użyciu bardzo popularnych instrumentów w Japonii taiko. Po zakończonej prezentacji młodzież chciała, jak najwięcej dowiedzieć się o stylu życia Japończyków. Kultura japońska znacznie odbiega od naszej, kontrowersje wśród uczestników wzbudziła przede wszystkim pozycja kobiety w tamtejszym społeczeństwie. Pan Przemek opowiedział też, gdzie może pracować osoba kończąca japonistykę. Oczywiście, jak wspomniał może być tłumaczem, przewodnikiem turystycznym, ale przede wszystkim takich osób poszukują koncerny japońskie zarówno w Polsce, jak i w Japonii. W Polsce znajdują się tylko trzy uczelnie kształcące w tym kierunku. Kończąc jednak taką uczelnię ma się bardzo dobre perspektywy na przyszłe życie zawodowe, ale taki wybór, jak prawdopodobnie każdy musi wiązać się z pasją i zainteresowaniami. Po dyskusji zebrana młodzież mogła obejrzeć pokaz japońskiej sztuki walki karate kyokushin w wykonaniu Piotra Krawczyka oraz Tomasza Citko uczniów SP w Starych Juchach. Obydwaj rozpoczynali naukę na zajęciach karate w GOK-u, niestety grupa się rozwiązała, ale chłopcy dalej ćwiczą w Ełckim Klubie Karate. Prócz pokazu przybliżyli też istotę otrzymywanych stopni, które ukazują belki umieszczane na pasach oraz kolory samych pasów. Kolejnym charakterystycznym elementem w kulturze japońskiej jest niesamowita sztuka składania papieru - origami. Młodsi uczestnicy sobotniego spotkania pod kierunkiem Pana Przemka techniką origami wykonali przepiękne żurawie. Natomiast w tym samym czasie dziewczyny miały niepowtarzalną okazję przymierzyć barwnie zdobione kimono i słynne japonki. Każdemu z uczestników Pan Przemek również pokazał i zapisał imię w języku japońskim.

Już w ten piątek (30.03.2012r.) o godz. 18.30 kolejne spotkanie z tego cyklu, tym razem z Panem Tomaszem Karwowski Kierownikiem Rewiru Dzielnicowych w Starych Juchach.

Serdecznie zapraszamy!!!!

Autor: Beata Klaus-Gramacka