Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Projekty UE

12cze2013

ZIELONA SALA GIMNASTYCZNA W STARYCH JUCHACH

Gmina Stare Juchy słynie z realizacji wielu projektów unijnych oraz dobrej współpracy z organizacjami pozarządowymi działającymi na jej terenie. Tym razem współpraca z Ochotniczą Strażą Pożarną w Starych Juchach zaowocowała złożeniem projektu na utworzenie „zielonej sali gimnastycznej” w centrum Starych Juch, w parku nad rzeką Młyńska Struga.

 „Zielona sala gimnastyczna”, to nic innego jak siłownia zewnętrzna, która jest już drugą na terenie Gminy Stare Juchy. Pierwsza znajduje się w Zawadach Ełckich i została wykonana w ubiegłym roku. Ochotnicza Straż Pożarna podjęła trud realizacji projektu pt. Utworzenie „zielonej sali gimnastycznej” w Starych Juchach – miejsca rekreacji i wypoczynku mieszkańców i turystów, który otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD „Lider w EGO” w Olecku. Wkład własny do projektu OSP pozyskało w ramach konkursu ofert ogłaszanego corocznie przez Urząd Gminy. 
Celem realizowanego projektu jest propagowanie zdrowego trybu życia, zachęcenie  mieszkańców i turystów do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz zwrócenie uwagi na dbałość o własne zdrowie oraz konieczność zachowania czystości środowiska naturalnego. Projekt, oprócz montażu 5-ciu urządzeń siłowych do ćwiczeń wszystkich partii ciała, objął również organizację otwarcia siłowni, które miało miejsce w dniu 3.06.2013r. o godz. 9:00 i miało formę pikniku. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy gminy oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół Samorządowych w Starych Juchach. Uroczystość poprowadził Dyr. Szkoły Pan Adam Lewicki, koordynator sportu w Gminie Stare Juchy. W czasie otwarcia odbył się konkurs wiedzy o ekologii poprowadzony przez Panią Magdalenę Kaczorowską-Dołowy – Prezes Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Gminy Stare Juchy i specjalistkę w dziedzinie edukacji ekologicznej. W konkursie wzięli udział uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej. Uczestnicy wykazali się szeroką wiedzą na temat ochrony środowiska naturalnego, bezbłędnie odpowiadali na wszystkie pytania. Konkursy sportowe sędziowali nauczyciele wychowania fizycznego z ZSS w Starych Juchach. W konkursach wzięła udział młodzież ze Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe. Oprócz konkursów odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy, które przeprowadzili strażacy z OSP. Głównym prowadzącym był strażak Przemysław Gromadzki. Uczniowie chętnie próbowali swoich sił na fantomie w wdzięcznym imieniu Ania. 
Choć realizacja projektu już się zakończyła, OSP w Starych Juchach serdecznie zachęca do korzystania z „zielonej sali gimnastycznej”.
                     
Autor: Agnieszka Łempicka