Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Projekty UE

30mar2010

ZNAJDŹ CZAS DLA SWOJEGO DZIECKA - TARGI PROFILAKTYCZNE

Jednym z elementów kończącej się realizacji projektu "Akademia Aktywnego Rodzica" były targi profilaktyczne
23 marca 2010r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Starych Juchach było huczno i gwarno. Odbyła się I edycja Targów profilaktycznych pt.: “Znajdź czas dla swojego dziecka” skierowanych do mieszkańców Gminy Stare Juchy.

Targi zostały zorganizowane w ramach projektu “Akademia Aktywnego Rodzica” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Były podsumowaniem kończącego się projektu, którego głównym celem było podniesienie świadomości i pobudzenie aktywności rodziców w obszarze edukacji dzieci w wieku przedszkolnym.

Spotkanie miało dwie płaszczyzny. Pierwsza adresowana do rodziców, którzy wysłuchali wykładu psychologa dotyczącego wagi i korzyści płynących z aktywnego uczestnictwa opiekunów w procesie nauczania dzieci. Druga - do dzieci - zapewniająca możliwość rozładowania niespożytej energii w przyjemny i bezpieczny sposób. Tor z przeszkodami z dużych, miękkich klocków oraz suchy basen z piłeczkami, zaprezentowane przez Spółdzielnię Socjalną “Stara Szkoła” z Prostek, były nie lada atrakcją.

Targi urozmaicił również występ zespołu Moderato przedstawieniem teatralnym pt. “Laleczka z saskiej porcelany”.
Gmina Stare Juchy w okresie od września 2009 roku do lutego 2010 roku realizowała program akademii we wsiach Skomack Wielki i Grabnik. W czasie weekendowych zajęć dzieci uczyły się dyscypliny, koncentracji, współżycia w grupie, dzielenia się, oczekiwania na swoją kolej. Wzmacniały pewność siebie w podejmowaniu nowych wyzwań, świadomość uczuć i empatię. Były to zabawy, skonstruowane tak, aby wszechstronnie i harmonijnie stymulowały rozwój dzieci w wieku 3 - 5 lat, dzięki czemu mogły one w pełni wykorzystać fenomenalny potencjał swojej inteligencji.
Co najważniejsze dzieci spędzały czas z rodzicami i opiekunami, czyli miały zapewnione najlepsze otoczenie do rozwoju, a rodzice byli inspirowani do aktywnej i kreatywnej zabawy z dzieckiem w domu.
Projekt “Akademia Aktywnego Rodzica” był odpowiedzią na oczekiwane przez mieszkańców działania w zakresie wsparcia jakości życia rodzin, zapobiegania kryzysom oraz podnoszenia kompetencji i umiejętności wychowawczych rodzin określone w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla Gminy Stare Juchy.

Autor: Ewa Próchnicka