Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

13sie2019

13 Piknik Jaćwieski w Starych Juchach już za nami

Już od 13 lat mazurska miejscowość Stare Juchy promuje się poprzez wydarzenie zwane „Piknikiem Jaćwieskim”, który przyciąga turystów i miłośników historii do tej miejscowości. Patronem honorowym imprezy jest Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
Patronat Medialny objęły:
TVP3 Olsztyn, Radio 5 Ełk, Bayer FM, Rozmaitości Ełckie

3 sierpnia o godzinie 14.30 spod Urzędu Gminy wyruszyła widowiskowa parada historyczna wprost nad jezioro Jędzelewo, tam Wójt Gminy Ewa Jurkowska-Kawałko przekazała klucze do bram grodu Wielkiemu Mistrzowi Burchardowi von Schwanden i tym samym rozpoczęła 13 Piknik Jaćwieski w Starych Juchach.
Liczne szranki i konkury m.in. Jaćwieskie Mistrzostwa Świata w strzelaniu z tataraku, Turniej kusznicy o „Złoty Bełt” Wielkiego Mistrza przyciągnęły oprócz uczestników liczne grono obserwatorów, zwycięzcy szranków zostali nagrodzeni przez organizatorów.
W międzyczasie odbywał się Konkurs Kulinarny pod patronatem Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, który ufundował I nagrodę w tymże konkursie. Tegorocznym tematem przewodnim potraw był „Ziemniak na 100 sposobów”. Jury złożone z uczestników Pikniku, oraz gościa honorowego Jolanty Piotrowskiej, członka zarządu województwa, wyłoniło zwycięzców konkursu:

I Miejsce- Koło Gospodyń Wiejskich ze Skomacka Wielkiego
II Miejsce – Łukasz Szczęsny - Wróblewski
III Miejsce – Monika Chmielewska
IV Miejsce – Ewa Sobolewska
V Miejsce -Sylwia i Sebastian Romatowscy
VI Miejsce - Fundacja Szczęśliwy Człowiek
VII Miejsce- Koło Gospodyń Wiejskich ze Starych Juch
Jury oceniało pomysłowość wykonania, walory smakowe i wizualne.
Zwycięzcom Gratulujemy a pozostałych uczestników zachęcamy do udziału w konkursie za rok.

Na plaży nad jeziorem Jędzelewo stanęła także wioska rzemieślników. Można było podpatrzeć dawny warsztat kowalski, ceramiczny, tkacki, mincerski oraz obejrzeć scriptorium średniowieczne. Eksperci od średniowiecznych tortur chętnie zamykali w dyby lub sadzali na krześle inkwizytorskim.
Nagrodę, voucher pobytowy na zamku, w Turnieju plebejskim, polegającym na przewiezieniu jak największej liczby dziewcząt na taczce, ufundowała Wójt Gminy Ewa Jurkowska – Kawałko.
Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników.
Można było skosztować dania z olbrzymiej patelni, a w tym roku gotował dla nas sam Mariusz Szwed finalista programu MasterChef.
Odbywały się także warsztaty pieczenia chleba, piękne dwórki uczyły średniowiecznych pląsów, rycerze dzielnie walczyli na miecze, można było także podziwiać konne walki rycerskie.

Od godziny 17.00 rozpoczęły się występy artystyczne Zespołu „Pisanica” z Pisanicy, Dziecięcego Zespołu pieśni i tańca „Palinocka” ze Starych Juch, Zespołu „Mżawka” z Kruklanek. Swoje umiejętności zaprezentowały także dzieci grające na cymbałach wileńskich pod kierunkiem Karoliny Kostko. Tuż przed oblężeniem grodu czas umilił nam występ zespołu folkowego „Skansen Band”
Rekonstrukcja historyczna oblężenia grodu Jaćwieskiego przez Krzyżaków zawsze przyciągała największą widownię tak było i w tym roku, a może i liczniejszą niż w poprzednich latach. Wszystko zakończone pięknym pokazem sztucznych ogni firmy RG Lider Białystok
Gwiazda wieczoru Zespół „Jorrgus” porwał publiczność do wspólnej zabawy, a występ Zespołu „Summer Night” bawił publiczność aż do zakończenia imprezy.

Sponsorami 13 Pikniku Jaćwieskiego byli:
Mas Energy Sp.zo.o., Andrzej Paszkot
Polmex Ełk, Bożena Dojna
Energoutil, Andrzej Laskowski
Fala Ełk Sp.zo.o., Maciej Olszewski
Betoniarnia „Liczę na cud”, Andrzej Wnukowski
PHU MAM Sp.J., J.J. M. Makarewicz
Przedsiębiorstwo Budowlane Szczuka
Bank Spółdzielczy Oddział Ełk
Paldrew, Jarosław Pahl
Planet Cinema Ełk
J&H Olender Przetwórstwo Mięsne Sp.j., Jan i Hubert Olender
Sklep Juchowiaczek, Wanda Hanusko
Piekarnia Scorpio, Barbara Eliaszuk
Sklep Arhelan Stare Juchy
Sklep Pinus, Bożena i Sławomir Sosnowscy
Piekarnia Kozłowscy, Czesław i Bożena Kozłowscy
Wszystkim sponsorom dziękujemy za wsparcie a uczestnikom za liczne przybycie i dobrą zabawę
Organizator:
Biblioteka- Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy

Zdjęcia Bartosz Gazowski
Zdjęcia dron Robert Dudała

Autor: Biblioteka-Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy
Profil zaufany