Aktualności

Stowarzyszenia

13sie2015

III PIKNIK PARALOTNIARSKI W SKOMACKU WIELKIM OSADZIE

Wakacyjna pogoda, piękno przyrody, atrakcje dla dzieci i dorosłych  - w tak przyjemnej atmosferze przebiegł Piknik Paralotniarski w Skomacku Wielkim Osadzie, w Gminie Stare Juchy. Sympatycy paralotniarstwa i lotnictwa ultralekkiego 8 sierpnia 2015r. mogli już po raz III uczestniczyć w Pikniku, który niezmiennie organizuje Mazurskie Stowarzyszenie Lotnicze z Jeziorowskich.

Dzięki uprzejmości Pana Marka Mądrzaka – Nadleśniczego z Nadleśnictwa Ełk, tegoroczny Piknik odbył się w nowej scenerii, na działce Lasów Państwowych Leśnictwa Lipiny. Członkowie Stowarzyszenia przygotowali pas startowy na potrzeby samolotów ultralekkich i wiatrakowca, zaprosili również wielu „latających” kolegów paralotniarzy i samolociarzy. Uczestnicy Pikniku mogli więc odbyć loty samolotami ultralekkimi typu: Kora i Savan oraz wiatrakowcem ELA-07 z Andrzejem Rejtarem – prezesem Stowarzyszenia.

Piknik obfitował w wiele atrakcji dla całych rodzin. Oprócz przelotów uczestnicy mogli skorzystać z przejazdów samochodami terenowymi, które zorganizowali członkowie nieformalnej grupy EŁKstremalni 4x4, dzieci miały do dyspozycji dmuchany plac zabaw oraz mogły wziąć udział w zabawie „wykrywanie min” na polu minowym przygotowanym przez Cezarego Kasprzaka i strzelców ze Związku Strzeleckiego „STRZELEC” JS1007 z Ełku. Pokaz możliwości drona przygotował Mirosława Domysławski z Giżycka.

Główną atrakcję Pikniku stanowiły pokazy umiejętności paralotniarskich przygotowane przez członków MSL ze szczególnym udziałem Norberta Nowickiego "Zygzaka" - wicemistrza świata w paralotniarstwie napędowym latającego w tandemie. Dla dzieci najważniejszy okazał się chyba jednak konkurs wiedzy o lotnictwie i działalności Mazurskiego Stowarzyszenia Lotniczego, w którym można było wygrać wiele cennych nagród, w tym drony oraz modele samolotów i latawce. W konkursie dla dorosłych wygraną stanowiły przeloty samolotami i wiatrakowcem. Dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu Andrzej Rejrat świetnie poradził sobie z lotami z udziałem uczestników Pikniku i zwycięzcą konkursu.

O bezpieczeństwo lotników zadbał Maciej Olszewski – skarbnik Stowarzyszenia, który kierował ruchem lotniczym, bawił nas i edukował w zakresie tematyki lotniczej oraz działalności Stowarzyszenia. W przekazywaniu tych informacji Maćka wspierali koledzy ze Stowarzyszenia. Jak się okazało, Maciek posiada ukryte zdolności konferansjerskie, razem z profesjonalistą Tomkiem Tolsdorfem tak świetnie się uzupełniali, że muzyka okazała się mało potrzebna. To właśnie Maciek przekazywał informacje niezbędne, żeby uzupełnić formularze konkursowe i wziąć udział w losowaniu nagród na zakończenie Pikniku.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszym Pikniku oraz wszystkim współorganizatorom, partnerom i sponsorom, w szczególności Nadleśniczemu Markowi Mądrzakowi i Leśniczemu Dariuszowi Kordysiowi z Leśnicwa Lipiny za udostępnienie terenu, Karolowi Kozłowskiemu – sołtysowi wsi Skomack Wielki Osada za pomoc w przygotowaniu pasa startowego, EŁKstremalnym i STRZELCOM za zapewnienie atrakcji piknikowych dla uczestników, Maciejowi Marciniakowi z Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych i jego wolontariuszom za stanie na straży prawa i porządku w czasie Pikniku, pracownikom Biblioteki – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy oraz Urzędu Gminy Stare Juchy, którzy zapewnili pomoc organizacyjną oraz zadbali o miejsce przyjazne uczestnikom Pikniku, a także Andrzejowi Soroce z firmy SORBUD za udostępnienie urządzeń niezbędnych do organizacji imprezy oraz Januszowi i Annie Rosińskim z firmy FENIKS – mistrzom „gara i patelni”, którzy dbali o żołądki lotników w czasie trzech dni pobytu paralotniarzy na polu piknikowym.

Dziękujemy przede wszystkim lotnikom za serce i zaangażowanie w przygotowanie tej imprezy.

Sponsorzy imprezy:

P.H. FALA Stanisław Olszewski z Ełku – największa hurtownia farb, lakierów, klejów oraz akcesoriów malarskich,
Pan Krzysztof Hanusko – P.H.U. „ENIGMA”, Bar „Pod Gruszą” Stare Juchy, 
Pan Andrzej Paszkot – firma Mas Energy Sp. z o.o. Warszawa, inwestor budujący fermę fotowoltaiczną w Czerwonce.

Więcej zdjęć, TU

Projekt: „Widok z góry na Mazury” – III Piknik Paralotniarski w Gminie Stare Juchy współfinansowany jest ze środków finansowych Gminy Stare Juchy w ramach konkursu ofert w 2015r. na zadania z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Autor: Agnieszka Łempicka