Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

8sie2019

In Touch

W niedzielę 04. 08. 2019r. w Bibliotece- CIiK po raz pierwszy wyświetlony został w Starych Juchach film “In Touch” Pawła Ziemilskiego. Projekcja odbyła się z udziałem licznego grona bohaterów. Nie zabrakło wzruszeń, refleksji no i oczywiście wielu pytań.

Film to opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80. XX wieku wyemigrowało do Islandii ponad 400 mieszkańców, co stanowiło ponad połowę całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą a prowincjonalną częścią Mazur.

Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali – w większości reprezentanci starszego pokolenia – wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą dla tej sytuacji pozostają tylko „spotkania” w świecie wirtualnym.

Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype’a, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich, a także redefiniują pojęcie obecności drugiego człowieka.

źródło: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/In-Touch?fbclid=IwAR3v6xcgTTAi0qyFxMvK9sqX7hId2jt1nAF6BeN3IqRSca4SMwVrd0PL61w

 

Autor: Biblioteka-Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy
Profil zaufany