Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

16kwi2020

MASECZKI OBOWIĄZKOWE

16.04.2020 wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Zdrowia, zgodnie z którym w miejscach publicznych będzie można przebywać tylko z zasłoniętymi ustami i nosem.

Gdzie musimy zakrywać usta i nos. Z projektu rozporządzenia wynika, że w tych miejscach musimy mieć zasłonięty nos i usta: ulica, sklep, apteka, kościół, urząd, poczta, apteka, komunikacja publiczna, taksówka, las, park i inne ogólnodostępne tereny publiczne.

W tych miejscach nie musimy zasłaniać nosa i ust: np. w domu, w samochodzie (jeśli poruszają się nim osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące pojazdem do 9 miejsc), w pracy (jeżeli odstęp pomiędzy pracownikami wynosi co najmniej dwa metry, a pracodawca zapewnia środki do dezynfekcji rąk i powierzchni).

Zamiast maseczki możemy użyć m.in. szalika, apaszki, bądź innego dowolnego kawałka materiału, który zakryje nam usta i nos.  To może być chustka, szalik czy materiałowa maseczka. Maseczki wielorazowe powinniśmy prać regularnie w wysokiej temperaturze, aby zachować ich sterylność.

W projekcie zapisano także, że w razie legitymowania osoby w celu ustalenia jej tożsamości przez organy uprawnione albo konieczności identyfikacji lub weryfikacji tożsamości danej osoby przez inne osoby w związku ze świadczeniem usług lub wykonywaniem czynności zawodowych, można żądać odkrycia ust i nosa.

Przepisów, jak wskazano, nie stosuje się m.in. do dzieci w wieku do lat dwóch oraz osób niezdolnych do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

Autor: Urząd Gminy Stare Juchy
Profil zaufany