Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Kultura

3kwi2019

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w B-CIiK

               Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy przy współpracy z Biblioteką Szkolną obchodzą Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

              Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – święto obchodzone co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza  Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie  książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

              Biblioteka – Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy przy współpracy z Biblioteką Szkolną przygotowała  na ten dzień coś specjalnego. Wszystko po to by zachęcić  dzieci do czytania.

       Dzieci  z klas I- IV przywitał  Dyrektor B-CIiK oraz bibliotekarze Iwona Bogusz- Karpińska - bibliotekarz Biblioteki Szkolnej oraz Iwona Malinowska – bibliotekarz B-CIiK.

         Po krótkiej prezentacji na temat święta , odczytano tegoroczne przesłanie Kestutisa  Kasperaviciusa  do dzieci z całego świata. Wystąpienie grupy „Bajarze” pod kierunkiem Karoliny Kostko w „Opowiastkach babci Frani” zachęcało do częstych podróży po ciekawym, książkowym świecie nie tylko bajek i baśni. Przygotowane przez nich przedstawienie  bardzo rozbawiło widownię.  

     Podczas spotkania odwiedził  bibliotekę niespodziewany gość, jeden z bajkowych bohaterów, a związany z nim  króciutki quiz  zakończony został rozdaniem nagród.

     Bibliotekarz Szkolnej Biblioteki ogłosił konkurs na najładniejszą okładkę ulubionej książki. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów  klas I-IV. Prace plastyczne w dowolnej technice  w formie obwoluty do książki można składać do 15.04.2019 r do Biblioteki szkolnej,  do wychowawców klas lub do Biblioteki- Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy. Wyniki ogłosimy 24.04. 2019r. na obchodach innego święta związanego z książkami.

    Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem wówczas jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. W tym roku pieczę nad Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci objęła Litwa. Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavičius, ilustrator i pisarz z Litwy. Opublikował ponad 60 książek. Jego książki czytane są przez dzieci na całym świecie – od Japonii po Amerykę – w 27 językach. Artysta miał około 20 wystaw indywidualnych; jego prace były pokazywane na Bolońskich Targach Książki kilkanaście razy i zdobyły wiele prestiżowych nagród. Litewska sekcja IBBY kilkakrotnie nominowała Kasparavičiusa do nagrody Hansa Christiana Andersena i nagrody Memorial Astrid Lindgren.

Tegoroczne przesłanie:

 KSIĄŻKI POMAGAJĄ NAM ZWOLNIĆ!

 Kestutis  Kasperavicius

List przetłumaczyła Katarzyna Ryrych, wielokrotnie nagradzana autorka książek dla niedorosłych.

"Spieszę się! Nie mam czasu! Cześć! Słyszymy te słowa prawie codziennie, nie tylko na Litwie leżącej w centrum Europy, ale w innych miejscach na świecie. I jednocześnie słyszymy, że przyszło nam żyć w wieku nawału informacji i gorączkowego pośpiechu.

Ale jeśli weźmiesz do rak książkę, natychmiast czujesz, jak wszystko się zmienia. Wydaje się, że książki posiadają tą cudowną własność spowalniania świata.

Kiedy tylko otwierasz książkę i zanurzasz się w jej głębokim spokoju, natychmiast przestajesz się bać, że wszystko przemknie obok ciebie z zawrotną prędkością, a ty nie zauważysz niczego.

Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie musisz spieszyć się, aby wykonać jakąś zupełnie nieważną pracę. W książkach rzeczy dzieją się spokojnie, w odpowiedniej kolejności. Być może dzieje się tak dlatego, że strony są ponumerowane, że kartki odwracają się z delikatnym szelestem.

Zdarzenia, które należą do przeszłości, spotykają się z tymi, które mają nadejść.

Uniwersum książki stoi otworem, łącząc rzeczywistość z fantazją i wyobraźnią. I czasami zastanawiasz się, czy było to w książce czy w życiu – że zobaczyłeś śnieg osuwający się z dachu lub mech porastający mur u sąsiada.

Czy dowiedziałeś się z książki, czy doświadczyłeś tego sam, że owoce jarzębiny są nie tylko piękne, ale i gorzkie?

Czy w książce, czy w życiu leżałeś na letniej trawie lub siedziałeś ze skrzyżowanymi nogami, obserwując płynące po niebie chmury?

Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce.

I czy nie doświadczyłeś innego cudu – kiedy czytasz książkę, ona… czyta ciebie? Tak, książki potrafią czytać.

Odczytują twoje czoło, brwi, kąciki twoich ust, kiedy wznoszą się lub opadają ale przede wszystkim czytają z twoich oczu.

Bo zaglądając w twoje oczy, widzą… sam wiesz co!

Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy ni ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza.

W Międzynarodowym Dniu Książki Dla Dzieci życzę Wam, abyście byli ciekawymi książkami dla Czytelników i ciekawymi Czytelnikami – dla książek!"

Autor: Iwona Malinowska