Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

13maj2019

SPOTKANIE Z DR JERZYM MARKIEM ŁAPO

Jaka jest różnica pomiędzy bajką, podaniem i legendą? O czym najczęściej opowiadały mazurskie podania ludowe? Jakie miały znaczenie? Skąd wzięły się niektóre nazwy miejscowości czy przedmiotów?

O tym i o wielu innych ciekawych rzeczach uczniowie naszej szkoły mogli dowiedzieć się podczas spotkania z dr Jerzym Markiem Łapo w Bibliotece Centrum – Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy.
Jerzy Łapo jest badaczem różnych zagadnień z pogranicza historii i etnografii, w latach 1991-2010 prowadził badania archeologiczne na różnoczasowych stanowiskach archeologicznych przede wszystkim na Mazurach. Jest prezesem Towarzystwa Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna” w Węgorzewie oraz wieloletnim redaktorem czasopisma naukowego „Studia Angerburgica”. Jest odkrywcą m.in. jednego z najstarszych pochówków ludzkich w Europie Środkowo-Wschodniej (VI tys. p.n.e., Kamieńskie, gmina Orzysz).
„Czy Kętrzyński czytał bajki” taki tytuł nosiła prezentacja, którą w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przedstawił uczniom nasz gość. Prelekcja dotyczyła życia i twórczości Wojciecha Kętrzyńskiego Patrona Szkoły Podstawowej w Starych Juchach oraz podań i legend, których w tamtych czasach mógł słuchać mały Wojtek.

Autor: Biblioteka-Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy