Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Aktualności

Ludzie i wydarzenia

10maj2019

Świat widziany przez obiektyw

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy spotkaniem z fajnym i ciekawym młodym fotografem. Świat widziany przez obiektyw - Spotkanie z Arturem Gutowskim - Autorem wielu wystaw fotograficznych na całym świecie.Zdobywcą nagrody Grand Prix w konkursie magazynu National Geographic i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, 3 miejsce w konkursie Sony National Awards, 2 i 3 miejsce w konkursie International Photography Awards w Los Angeles. Finalista konkursu regeneration3, gdzie co 3 lata wybierani są najzdolniejsi młodzi fotografowie z całego świata.

Artur opowiadał nam o swoich wyprawach do Kenii i Tanzanii. Przedstawił barwne, niejednokrotnie smutne i tragiczne historie ludzi żyjących w skrajnych warunkach, na skraju dwóch różnych światów tego samego miasta. Historie i tematy, które przedstawia w swoich reportażach są bardzo poruszające.
Jednym z takich tematów był Topeng Monyet, czyli Małpi Teatr, zdjęcia ukazują, okrucieństwo wobec zwierząt, a wszystko ku uciesze ludzi.
„Topeng Monyet, czyli Małpi Teatr to tradycyjny indonezyjski pokaz uliczny, w trakcie którego wytresowana małpa wykonuje akrobacje: jeździ na małym motocyklu, rozmawia przez zabawkowy telefon, salutuje. Tak... Małpa w masce na metalowym łańcuchu.[…] w styczniu 2014 roku. W dużych miastach Indonezji performance został zakazany.
Wszystko za sprawą licznych protestów międzynarodowych organizacji działających na rzecz ochrony praw zwierząt. U wielu małp wykryto wówczas gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, opryszczkę, czy tężec.
Fotografie zostały wykonane w mieście Surabaya, gdzie delegalizacja jeszcze nie dotarła..”./ A.Gutowski/
Zdjęcia do reportażu „Czarni biali” opublikowanego w książce "Afryka-opowieści podróżne" były nie mniej poruszające, a sama historia prześladowań albinosów w Afryce wstrzymywała oddech i wywoływała ogromne emocje. Narażeni nie tylko na śmiertelne dla nich promienie afrykańskiego słońca, są porywani, zabijani, ćwiartowani a wszystko z powodu wiary, że części ciała albinosów mają magiczną moc, która może przynieść szczęście posiadaczowi amuletów czy eliksirów sporządzonych z części ciała albinosów.
To tylko dwie spośród wielu historii, o których opowiedział nam nasz gość.
Dał nam wiele tematów do rozmyślań.
Dziękujemy za możliwość usłyszenia tych historii i zobaczenia ich bohaterów.

Autor: Biblioteka-Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy