Stare Juchy - HerbGmina Stare Juchy

Unia EuropejskaFlaga Unii Europejskiej

Aktualności

Edukacja

25kwi2019

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w B- CIiK

Nasze zaproszenie do wspólnego czytania przyjęła Iwona Bogusz- Karpińska – bibliotekarz Biblioteki Szkolnej.

Zabawne „Wierszyki domowe” Michała Rusinka bardzo spodobały się naszym najmłodszym czytelnikom. Tematycznie do przeczytanych utworów powstał domek w którym nie zabrakło domowej biblioteczki. Dzieci dowiedziały się jakie znaczenie ma książka, zrozumiały też jak różnorodne informacje można w nich znaleźć oraz jak korzystać książek by nie uległy zniszczeniu. Odbyła się także ciekawa rozmowa na temat praw autorskich, po grach z związanych z postaciami bajek animowanych.
Pomysłodawcą święta książki był wydawca z Walencji Vicente Clavel Andrés, inicjatywa obchodów tego święta zrodziła się w Katalonii w 1926 roku a dzień 23 kwietnia jest tam świętem narodowym. 
Legenda głosi, że dawno temu żył straszliwy smok, który co roku pożerał jednego Katalończyka , kiedy przyszła kolej na ukochaną córkę króla, niespodziewanie przybył z odsieczą święty Jerzy ratując ją od okrutnej śmierci. Krew zabitego smoka skropiła rosnące tam, dopiero co rozkwitłe róże. 
W rocznicę śmierci świętego Jerzego Katalończycy tłumnie wychodzą na ulicę bawiąc się i świętując, jest to również święto zakochanych. Osoby darzące się miłością obdarowują swoich ukochanych, przyjaciół tylko dwojakiego rodzaju prezentami: mężczyźni ofiarują kobietom czerwone róże /symbol smoczych kropel krwi/, kobiety mężczyznom odwdzięczają się książkami . 
Tak zrodziła się tradycja święta książki. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzi się od 1964 roku we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych, a w późniejszych latach święto to przyjęło się na całym świecie. 
23 kwietnia 1616 roku zmarli: 
Wiliam Shakespeare (1564-1616) jeden z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej i reformator teatru
Miguel de Cervantes (1547-1616) renesansowy pisarz hiszpański, autor powieści pt. Przemyślny szlachcic Don Kichote z La Manchy
Urodzili się:
Halldór Kiljan Laxness (1902-1998)pisarz islandzki, laureat literackiej Nagrody Nobla
Vladimir Nabokov (1899-1977) pisarz rosyjski i amerykański

Autor: Iwona Malinowska
e-Urząd Gminy Stare Juchy